TMS 16 - Maddi duran varlıklar standardının lojistik sektöründe uygulanması
Implementation of the TAS-16 property, plant and equipment standard in the logistics industry
- Tez No: 477091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Lojistik işletmeleri yapıları gereği hizmet işletmeleri olmaları ile birlikte ağırlıklı olarak maddi duran varlık ile hizmetlerini yerine getirirler. İşletme varlıklarının doğru değerlenmesi gerek yönetim gerekse diğer işletme çıkar sahiplerine doğru bilgiyi sunmaları açısından önemlidir. Uluslararası ortak bir dille yazılan finansal raporlama standartları işletmeleri uluslararası ölçekte karşılaştırılmasını sağlar. Çalışmamızda lojistik ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra muhasebe ve maddi duran varlıklar standardına göre bir lojistik firmasının maddi duran varlıkları ilgili standarda göre yeniden düzenlenmiştir. Lojistik firmalarında maddi duran varlıklar standardına göre yapılacak düzenlemelerde önemli noktalara değinilerek kendilerine özgü yapıları dikkate alınmıştır. VUK ve UFRS hükümlerine göre oluşturulmuş gelir tablosu ve bilançonun oluşan farkları incelenmiştir. Farkların sebepleri ile oluşan dönem net net karlarındaki farkların yıllara göre analizleri yapılmıştır. Maddi duran varlık standardının uygulanmasında ise doğrudan amortisman ve üretim miktarı yöntemleri uygulanarak aynı zamanda VUK ile farkları da araştırılmıştır. Yapılan çalışmada özellikle lojistik gibi hizmet sektöründe bulunan firmaların kendi yapılarına uygun maddi duran varlık değerlendirmelerinde seçilecek yöntemlerin mali tablo sonuçlarını ciddi oranda etkilediği görülmüştür. Bu etkinin mali tablolar hakkında görüş vericilerin kararlarında ciddi etki yaratacaktır. Özellikle muhasebe standartlarında genelden çok firmanın özel yapısına uygun değerleme ve hesaplama yöntemlerinin kullanılması gerektiği görülmüştür. Firma durumunu tam ve eksiksiz olarak raporlanmasının sağlanması için standartların doğru yorumlanması ve uygulanması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics companies perform their services mainly with tangible fixed assets together with the fact that they are service enterprises according to the structures. Accurate valuation of business assets is crucial for management and other business owners to provide accurate information. An international co-financed financial reporting standard allows businesses to compare internationally. After giving general information about logistics in our work, the accounting and tangible assets were rearranged according to the standard of tangible assets of a logistics company according to the standard. In logistics companies, important points are mentioned in the regulations to be made according to the standard of tangible fixed assets and their specific structures are taken into consideration. The differences between the income statement and the balance created according to the provisions of VUK and IAS have been examined. The differences between the reasons of the differences and the net net profits of the period are analyzed according to years. In the application of the tangible asset standard, direct depreciation and production amount methods were applied and at the same time differences with VUK were investigated. It has been seen that firms that are in the service sector such as logistics in particular have a serious impact on the financial results of the methods to be selected in the tangible asset evaluations suitable for their own structures. This effect will have a serious impact on the opinion of the opinion of the financial statements. Especially in accounting standards, it has been seen that it is generally necessary to use valuation and calculation methods appropriate to the special structure of the company. It has been concluded that the standards must be interpreted and applied in order to ensure full and complete reporting of the company situation.