Türkiye'de fındık üretiminde yeni ürün geliştirme süreci ve bir uygulama
The hazelnut production of Turkey new product development process and an application
- Tez No: 209986
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. K. OYGUR YAMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dünya fındık üretiminin yaklasık %75'ini Türkiye karsılamaktadır. Buna ragmen, ülkemizde fındık ürünlerinin hem yurtiçi hem de yurtdısı satıslarının büyük bölümü hazır (islenmemis) fındık seklinde pazarlanmaktadır. Bu nedenle, fındık ülke ekonomisine yeterli düzeyde katkı yapamamaktadır. Fındık ve ürünlerinden istenilen düzeyde yararlanabilmek için fındık ürünleri üretiminde yeni ürünlerin gelistirilmesi gerekmektedir. Bu çalısmada, pazarlama ve tarımsal pazarlama ile ilgili kavramlar ele alınarak, fındık hakkında genel bilgiler verilmis, dünyada ve Türkiye'de fındık üretimi ele alınarak, yeni ürün gelistirme süreci detaylı olarak incelenmistir. Ayrıca, fındık üretiminde yeni ürün gelistirme süreci ile ilgili olarak fındık ürünlerini isleyen isletmelerle anket yapılmıstır. Fındık üretiminde lider konumda olan ülkemizin, katma deger yaratarak fındık ürününden daha fazla düzeyde yararlanabilmesi için, fındık ürünleri isleyen isletmelerin öncelikle müsterilerin ihtiyaç ve beklentilerini belirleme ve bu dogrultuda pazarın ihtiyacına uygun ürün gelistirmesi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
75% of the global hazelnut production is made by Turkey. In spite of that, majority of both domestic and international sales of hazelnut products of our country is marketed in ready (unprocessed) condition. Therefore, hazelnut cannot contribute to the country?s economy in the desired amount. New products must be developed in the hazelnut products production in order to benefit from hazelnut and its products in the desired level. In this study, general information is given about the hazelnut in consideration of concepts with regard to marketing and agricultural marketing and the new product development process is examined in detail considering the hazelnut production of Turkey and the rest of the world. Besides, hazelnut processing enterprises were subjected to surveys with regard to new product development process in hazelnut production. In order for our country, the leading hazelnut producer, to benefit from the hazelnut product with more added values, the enterprises processing hazelnut products should primarily assess the needs and expectations of the customers and develop products for the needs of the market accordingly