Amasyalı Nuh B. Mustafa'nın Tenzihu'l-İmam Ebi Hanife Ani't-Türrehati's-Sahife eserinin tahkiki
Critical edition for the book Tenzihu'l-İmam Ebi Hanife Ani't-Turrehati's-Sahife by Nuh B. Mustafa
- Tez No: 210015
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hicri dördüncü ve beşinci asırlarda mezhep ihtilafları ve mezhepte taassubun artmasıyla birlikte, mezhep imamları ve bazı müntesipleri yoğun biçimde eleştiri ve karalamaya hedef olmuşlardır. Bununla birlikte mezhep imamlarını müdafaa eden eserler kaleme alınmıştır. Araştırmamıza konu olan eser, Menakıb türü olarak bilinen bu çalışmalardan biridir. Eser, Ebu Hanife ile ilgili söylenen; hadise muhalefet ettiği, kıyası nassın önüne aldığı gibi eleştirilere cevap mahiyetindedir. Eleştiri ve karalamada aşırı gidilmesinin ve bu eleştirilere cevap teşkil eden eserler kaleme alınmasının sosyal, siyasi sebeplerinin yanında psikolojik nedenleri de vardır. Dinin ortaya çıkışıyla birlikte dört asrın, insan faktörünün psikolojik yansımaları ile birlikte analizi yapıldığında ilk dönemde dini yapıyı kabullenip-kabullenmeme, sonraki dönemde muhalefet edip-etmeme, bir sonraki dönemde tutuculuk-taassup aşamaları ile şekillendiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
Founders of Islamic schools of law and their followers were criticised harshly because of increasing differences among them in 4th and 5th centuries. Many books which defend the founder of those schools of thought were written. This work, known as Menaqib, is one of those books. This work is a reply to the criticisms which are diverted to Abu Hanife. Criticisms and slanders were ripe due to psychological and political and social reasons. It can be said that religions had three stages in the first stage acceptance of religion cause of psychological factors and in the second stage harsh criticism and last stage was fanaticsm.