Amasyalı divan şairleri
Divan's poets of Amasya
- Tez No: 120611
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
255 AMASYALI DİVAN ŞAİRLERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, başlangıçtan 20. yüzyıla kadar Amasyalı Divan Şairlerini tespit etmek ve Amasya'nın geçmişte sahip olduğu kültürel birikimi ortaya koymaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde sırasıyla“Şehzade Sancağı Olarak Amasya”,“Şiir, Şehir ve Amasya”,“Tarihi Seyir İçinde Amasya”,“Kültür Tarihimizde Amasya”ve“Değerlendirmede Gözönüne Alınan Hususlar”başlıkları altında Amasya'nın tarihi ve kültürel kimliği üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde Amasyalı Divan Şairlerinin biyografileri ve şiirlerinden seçmeler yer almaktadır. Şairler yaşadıkları ve eser verdikleri dönem itibariyle kronolojik olarak sıralanmışlardır. Çalışmada 15. yüzyıl divan şairi olan Abdurrahim Rûmî'den 20. yüzyıl şairi olan Emrî'ye kadar toplam 55 şairin biyografilerine ve şiirlerinden örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
256 DIVAN'S POETS OF AMASYA ABSTRACT We aimed on this study to researhc of Amasya's divan poets from starting to 20 th. century and to exhibit of culturel exists in the past times. This study has two parts, in the entrance section has titles of“For Sancak of Sultan's Son Amasya”,“Poem, City and Amasya”,“Amasya On The Culturel Wiev”,“Amasya İn The Culture! History”and“The Subject Which Taken Noticed İn The Appraisal”then under these titles we tried to know Amasya's historical and culturel identifies. There are biographies of poets of Divan and seperated poems of them in second section.. The poets are showed in their lived and worked century on cronological ordinary. We put the studies and biographies of 15 th. poets from Abdurrahim Rûmî to Emrî who was the poet of 20 th. and their seperated poems.