İhracata yönelik sanayii işletmelerinde kredi kullanımının işletme karlılığı ile mali yapısına etkileri ve bir uygulama
- Tez No: 21004
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET İşletmelerin amaçlarından bir tanesi kâr elde etmektir. Bu nedenle işletmeler kârlarını maksimize etmek ve finansman gereksinimlerine ek bir destek sağlamak için dışsatım yapmaya yönelirler. Finansman büyük, küçük tüm işletmelerin sorunudur ve işletmeler bu sorunu ortadan kaldırmak için çeşitli alternatifler arayacaktır. Bunun içinde en geçerli yöntem banka kredilerinden yararlanmaktır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, ihracat yapan bir işletme ile ihracat yapmayan bir işletmenin aldığı banka kredileri bazı kredilerde maliyet açısından değişiklik arzetmektedir. Şöyle ki, dışsatım yapan bir işletme teşvik belgesi sayesinde düşük faizli bir çok banka kredilerinden ve özellikle Eximbank'm sevk öncesi ihracat kredilerinden faydalın irken, diğer işletmeler için bu olay söz konusu değildir. Kısa vadeli finansman sorunları içinde banka kredilerinin çok pahalı olması dikkate alındığında yukarıda belirtilen bu kredinin kısa vadeli ve düşük faizli olmasının, işletmeler için önemi büyüktür. Özellikle ülkemizde yüksek enflasyon nedeniyle eriyen özserma- yenin desteklenebilmesi için finansmanda kullanılan kısa vadeli banka kredilerinin normal şartlarda faiz oranları çok yüksektir. Bir de buna diğer giderler eklenince işletmelere maliyeti bir hayli artmaktadır. Kısa vadeli kredilerin zamanla ödenip, yerini özserma- yeye bırakması işletmeler açısından tercih sebebidir. Bir de enflas-yonun işletmeler üzerindeki olumsuz etkisi ve çalışma sermayesi ihtiyacının artması da buna bir etkendir. Ayrıca ihracat yapan işletmeleri devlet çeşitli sebeplerden dolayı teşvik etmektedir. Bu teşvikler, ihracatçı işletmelerin maliyetlerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Teşviklerin dışında factoring, forfaiting, leasing gibi imkanlarlardan yararlanmaları da kârlılık ve mali yapılarında değişiklikler meydana getirmektedir. Banka kredileri işletmeler için hemen hemen vazgeçilmez bir finansman kaynağıdır. Ancak bu şekilde finansmanda aşırıya kaçıldığında da işletmelerin olumsuz etkilenmeleri söz konusudur. Bununla beraber banka kredilerinin işletme aktifinde olan gerek dönen varlıklara, gerekse duran varlık yatırımlarına uygun kullanılması halinde kârlılığı arttıracak ve mali yapıyı güçlendirecek nitelikte etkileri vardır. Sadece bunlarla da kalmayıp, net çalışma sermayesi, borç ödeme gücü ile alış ve satış politikalarına da değişik etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Profit maximization is a primary objective of business management. This objective permits decision makers explicity to make the needed tradeoffs between risk and return and between long-run versus short-run profits. Therefore a business normally employs a combination of short-term credit and long-term dept and equity in financing its current and fixed assets. The Focus of this paper is commercial bank credit as a major source of short-term credit. In terms of the aggregate amount of short-term financing they provide to business firms, they rank first in our country. Especially, in our country, while inflation is still raising, a major purpose of short-term bank credits is to meet the firm's seasonal needs for funds-such as financing the buildup of inventories an receivables. Bank credits used for this purpose are regarded as self- liquidating, since sale of the inventories an collection of receivables are espected to generate sufficient cash flows to permit the firm to repay the Loan prior to the next seasonal buildup. Nevertheless business management, especially finance-accouting manager, should realize financing structure of business firm because, when a firm gets into unnecessary debt, firm's profitability is diminishing.