Niccola Paganini'nin hayatı, 24 kaprisinin detaylı incelemesi
Life of Nicocola Paganini and detailed analysis of his 24 caprices
  1. Tez No: 210080
  2. Yazar: CANER GENÇER
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. EZGİ GÖNLÜM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
19. Yüzyılın ilk yarısı, virtüözlerin çağı sayılabilir. Bu dönemin virtüözleri, hemen tüm ülkelerde halkın gösterdiği büyük ilgiyle çalgısında uzmanlaşmış, çalgı kullanma sanatını inanılmaz derecede geliştirmişlerdir. O dönemdeki en önemli virtüözlerden biri Niccola Paganini'dir. Bu çalışmada; tarihe adını yazdıran olağanüstü bir besteci ve keman ustası olan, Niccola Paganini yeteneğinin yanı sıra çalışmalarıyla da olağanüstü güzel besteler yapmıştır. Besteleri günümüze kadar gelmiştir. Bugün Niccola Paganini'nin 24 kaprisi; virtüözlerin yetişebilmesi ve tekniklerini iyi bir seviyeye getirebilmesi için vazgeçilmez eserlerdir. Geleceğin sanatçılarınında böyle bir yeteneği tanımaları, önemini, katkılarını ve getirdiği teknik yenilikler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, eserlerini tanımaları ve notalarını temin edebilmeleri anlamında bu konunun seçilmesi için önemli bir etken olmuştur
Özet (Çeviri)
The first half of 19th century can be considered to be the age of virtuosos. With the help of great interest shown by the public in virtually all countries, virtuosos improved their playing of the instrument incredibly. Paganini was among the most important virtuoso of that period. This study discusses that Niccola Paganini, a remarkable composer and expert on violin, created extraordinary compositions with a superior talent. His compositions have survived until today. 24 caprices of Niccola Paganini are indispensable works for virtuosos to improve their techniques. To inform the future violin players about Paganini?s significances, contributions and the technical innovations he introduced were an important factor for chosing the subject.