'Ferhat ile Şirin' öyküsünden uyarlanan oyunlar
The plays adapted from 'Ferhat ile Şirin's story
- Tez No: 210081
- Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY ÖNERTOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalısmada, modern tiyatro eserlerinin ?Ferhat ile Sirin? öyküsündeki temayı ve biçimi nasıl dönüstürdüğünün irdelenmesi amaçlanmaktadır. Öykünün günümüze nasıl modernize edilerek sunulduğunun, geleneksel içeriğin ne ölçüde değistirildiğinin görülmesi açısından oyunlar incelenirken, sözlü gelenekten yazıya geçmis bir metin ile ?metinlerarası? bağlamda iliskilendirme yoluna gidilmistir. Ferhat ile Sirin öyküsünden yola çıkılarak ortaya konan uyarlamaların çözümlenmesinde temel alınan veriler, farklı bakıs açılarıyla islenen altı tiyatro oyunudur. Uyarlamalarda; metinsel yapılanısın, dilsel biçimlenisin ve retorik yapının nasıl olduğu, asıl öyküden estetik ve yaratıcılık yönleri açısından ayrılma noktaları, anlam kaymalarının / sapmaların olup olmadığı, tiyatro tekniğinin öykünün yapısına etkisi vb. amaçlara yönelik irdelenen konulardır. Kültürel değerlerin günümüze nasıl modernize edilerek uyarlandığının, yazarın asıl metinden uzaklastığı noktaların, anlatının çağın gereklerine ve onu isleyen yazarın dilsel gücüne bağlı olarak nasıl gelistiğinin görülmesi açısından yapılan inceleme, bu konudaki çalısmalar için bir örnek olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine how a modern play transforms the theme and the form in Ferhat and Sirin?s story. While the plays were being examined, they were associated with a text passed into a written form from the aural tradition in terms of ?intertextual? context in order to reveal how the story was presented by modernizing it and how the content of it was changed. The main data for analyzing the adaptations based on Ferhat and Sirin?s story were six different plays developed from different point of views. Textual and linguistic formations, rhetoric of the texts, the differences of the texts from the original story in terms of aesthetic and creative respects, the existence of the meaning loses and deviations, the effect of the theatre techniques on the form of the story etc. were the topics examined in the scope of this study. This study which was carried out to reveal how cultural values were adopted to present era by modernizing them, the points where the writer diverged from the original text and how the narration developed according to the necessities of the era and according to the linguistic power of the writer is believed to be an example for the similar studies.