Türkçe konuşan 5-7 ve 8-10 yaş gruplarında kekeme çocukların akıcısızlık sıklığı ve akıcısızlık tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of the relation between the types and frequency af disfluency of Turkish speaking stuttering children in 5-7 and 8-10 age-groups
  1. Tez No: 210083
  2. Yazar: TUBA AYHAN ATLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PINAR EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu arastırmada, kekemelik bozuklugunu yasayan 5-7 ve 8-10 yas dönemindeki çocukların kekemelik sıklıkları, akıcısızlık tipleri, akıcısızlık tiplerinin birbirleriyle iliskileri ve akıcısızlık sıklıkları ile kekemelik tipleri arasındaki iliskinin ortaya konması amaçlanmıstır. Arastırmanın deseni deneysel arastırma modelidir. Arastırmanın örneklemi için Anadolu Üniversitesi Dil ve Konusma Bozuklukları Arastırma, Uygulama ve Egitim Merkezi'ne ve Bursa Odyomed -sitme ve Konusma Merkezi'ne kekemelik sikayeti ile basvurmus ve yalnızca kekemelik tanısı almıs, 5-10 yas arası 30 kisiden olusturulmustur. Arastırmaya iliskin veriler, örneklemde yer alan çocukların videoya kaydedilmis 350 hecelik dogal konusmalarından elde edilmistir. Vakaların kekemelik sıklıkları kekelenen hece yüzdesi hesaplamasıyla; akıcısızlık tipleri ise sözcügün bir bölümünün tekrarı, tek heceli sözcük tekrarı, ritmik olmayan fonasyon, ünlem, çok heceli sözcük ve cümle tekrarı, ses ekleme sınıflarına ayrılarak incelenmistir. Sonuç olarak, her iki yas grubunda da temel akıcısızlık tiplerinden ritmik olmayan fonasyon, ses uzatma ve blok, akıcısızlık sıklıgı ile iliskili bulunmustur. Bunun yanında 5-7 yas grubunda akıcısızlık alt tiplerinden sözcügün bir bölümünün tekrarı, ses tekrarı, hece tekrarı ve ses uzatmanın akıcısızlık sıklıgı ile iliskili oldugu bulunmustur. 5-7 ve 8-10 yas gruplarının her birinde, görülen akıcısızlık tiplerinin birbiriyle iliskili oldugu ancak yas grupları arasında akıcısızlık tipleri açısından fark olmadıgı bulunmustur. Akıcısızlık sıklıgı ile yas arasında ise her iki grupta da anlamlı iliski bulunamamıstır
Özet (Çeviri)
This research, it has been aimed to present the relation between stuttering frequency and disfluency types, the relation among disfluency types; and, that of disfluency frequency and stuttering types of the children in 5-7 and 8-10 agegroups. The research is in the form of the experimental research. The sample of this research has been made up of the 30 children in 5-7 age-group applying to Anadolu University Research, Practice and Education Center for Speech and Language Disorders (DILKOM) and Bursa Odyomed Hearing and Speech Center with stuttering disorders, and diagnosed with only stuttering. The data related to the research have been gathered from the video records of 350-syllable natural speeches of the children from the sample. The stuttering frequency of the cases have been examined with the calculation of stuttered syllable percentage. On the other hand, the disfluency types of the cases have been studied by being sorted into part word repetition, single-syllable word repetition, disrhytmic phonation, interjection, multi-syllable word and sentence repetition and sound addition categories. Consequently, in both age-groups, disrhytmic phonation, one of the basic disfluency types, has been observed to be related to sound prolongation and block disfluency frequency. Besides, it has been ascertained that, among sub-types of disfluency in 5-7 age-group, part word repetition, sound repetition, syllable repetition and sound prolongation are all related to disfluency frequency. In both 5-7 and 8-10 age-groups, it has been determined that the disfluency types are related to one another; however, there is no difference concerning the disfluency types between the age groups. There hasn?t been observed a meaningful relation between disfluency frequency and age groups.