Kurumsal yönetim uygulamalarının bir iç paydaş olarak çalışanların bağlılığına etkisi üzerine bir araştırma
A study it was tried how the employees are affected by the corporate governance principles
- Tez No: 210085
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜMRÜT TONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda birçok isletme, isletme yönetimi alanındaki en önemli gelismelerden biri olan OECD tarafından yayınlanan kurumsal yönetim ilkelerine uyum saglamak için birbiriyle rekabet içine girmis ve bunu topluma duyurmayı bir borç olarak görmeye baslamıstır. Fakat kurumsal yönetim ilkeleri her ne kadar paydasları kapsasa da isletmeler tarafından agırlıklı olarak hissedar ve yatırımcılar açısından önem arz etmektedir. Oysaki bir kurumun gelecegini ve karlılıgını belirleyen insandır. Bu nedenle bu çalısmada kurumsal yönetim ilkelerinden iç paydasların nasıl etkilendigi ortaya konulmaya çalısılmıstır. Bilgi ekonomisinin egemen oldugu günümüzde ?bilgi? en önemli güçtür ve bu güç ancak insanlar ile elde edilebilir. Bu nedenle kurumsal yönetim ilkeleri uygulanırken kurumdaki çalısanların kuruma baglılıklarının bundan nasıl ve ne yönde etkilendigi önem tasımaktadır. Bu amaçla bu çalısmadan kurumsal yönetim ve kuruma baglılık kavramları ayrıntılı bir sekilde incelenmis ve kurumsal yönetim ile kuruma baglılık arasındaki iliski ortaya konularak, iç paydasların kuruma baglılıgını saglayacak faktörler üzerinde yogunlasılmıstır. Bu kapsamda bir arastırma yapılarak kurumsal yönetim uygulayan isletmeler ve kurumsal yönetim uygulamayan isletmeler arasında çalısma kosulları ve çalısanlara karsı kurallar açısından fark oldugu kanıtlanmıs, kurumsal yönetim uygulamalarının iç paydasların isgücü devri hızını düsürdügü ortaya çıkmıs ve kurumsal yönetim uygulamalarının iç paydasların kuruma baglılıkları üzerinde olumlu bir etki yaptıgı kanıtlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many businesses have entered into competition with each other in order to comply with corporate governance principles that are issued by OECD and that are one of the most important advancements in business administration are issued by OECD and they considered to announce this competition to public as an obligation. But the corporate governance principles are more important for shareholders and investors than businesses though it covers them. Whereas, human determines the future and the profitability of an institution. For this reason, in this study it was tried to show how the employees are affected by the corporate governance principles. Today information economy is dominant and ?information? is the most important power and this power can only be achieved by people. For this reason, while applying corporate governance principles, it is important that how and in what direction employees? commitment to the institution is affected by this. For this purpose, corporate governance and commitmnent to institution concepts were investigated in detail in this study and the relationship between them was shown to focus on the factors which can provide the employees? commitment to the institution. In this context, a research was made to prove that there are differences between businesses which apply corporate governance and which do not apply corporate governance with respect to the labor conditions, and rules applied to the employees. It was seen that the corporate governance applications decrease the working power cycle rate and it was proved that the corporate governance applications have a positive effect on the commitment of the employees to the institution.