Resim-iş öğretmenliği programı'ndaki temel tasarım derslerinin, grafik tasarım anasanat atölye derslerine etkisine ilişkin öğrenci görüşleri
Students? ideas about effects of basic art workshop in graphic design lessons of the higher classes in art teaching programme
- Tez No: 210103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEMSETTİN EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat egitimi, uygarlık tarihinin her döneminde degisik yaklasımlarla ve asamalarla egitim sürecindeki yerini almıstır ve halen de almaktadır. Degisimin her alanda hızla hissedildigi günümüzde, sanat egitimi beraberinde yenilesme çabalarını getirmektedir. Bu çabaların; dünyadaki gelisimin ve degisimin sanat egitimcisi ve ögrencisi tarafından yakından takip edilmesiyle sonuç verdigi görülmektedir. Bunun gerçeklesmesinde, Türkiye'de sanat egitimcisi yetistiren yüksek ögretim kurumlarına büyük görev düsmektedir. Bu kurumlardan mezun olan ögrenciler, is alanı olarak branslarında ögretmen olma imkanı elde ederler. Ayrıca Resim-is Ögretmenligi Anabilim Dalı'ndaki ögrenciler lisans ögrenimleri dısında; 2. sınıf 3. yarıyıldan itibaren mezun olana kadar, seçtikleri ana sanat derslerinin dogrultusunda uzmanlasarak farklı alanlarda da çalısabilirler. Bu uzmanlık alanlarından birini de Grafik Tasarım Anasanat ATL olusturmaktadır. Bu Anasanat ATL derslerinin, 1. sınıfta temel ders niteligi tasıyan Temel Tasarım dersleri ile anlamlı bir ilgisi bulunmaktadır. Bu arastırmanın amacı, Resim-is Ögretmenligi programında yer alan Temel Tasarım derslerinin, üst sınıflardaki Grafik Tasarım Anasanat ATL (atölye) derslerine etkilerini belirlemektir. Arastırmanın örneklemini; Türkiye'deki Egitim Fakültesi Resim-is Ögretmenligi programından seçilen 3 farklı üniversite olusturmaktadır. Arastırma, Eskisehir- Anadolu v Üniversitesi, stanbul- Marmara Üniversitesi, zmir- Dokuz Eylül Üniversitesi olmak üzere Grafik Tasarım Anasanat ögrencilerinden elde edilen verilerle gerçeklestirilmistir. Arastırmaya katılan ögrenciler, her bir üniversiteden 20 olmak üzere toplam 60 olarak belirlenmistir. Tarama modelindeki bu arastırmanın verileri, üç ayrı bölümden olusan anketle toplanmıstır. Toplam 33 maddeden olusan anketle; Grafik Tasarım Anasanat ögrencilerinin; Temel Tasarımın programdaki yeri, Grafik Tasarımla iliskisi, dersin ögretim süreçleri ve ögretim elemanları hakkındaki görüslerine yer verilmistir. Arastırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS (Statictical Package for he Social Sciennes) bilgisayar programından yararlanılmıs ve istatiksel teknik olarak sayı ve yüzdeler tablolar halinde sunulmustur. Arastırmadan elde edilen sonuçlarla, Temel Tasarım derslerinde ögrencilerin çalısma ve performanslarının, Grafik Tasarım Anasanat dalındaki egitimlerine etkileri belirlenmistir. Grafik Tasarım alanında ögrencilerin yetkinliklerini temelden kazanabilmeleri için; Temel Tasarım Egitimine gereken önemin verilmesinin ve bu dersin programda daha iyi isleyebilmesinin gerekliligi ortaya konmustur. Ayrıca, hem ögretim elemanları hem de ögrenciler açısından Temel Tasarım derslerinde teori ve pratikte birtakım güçlüklerin oldugu ve bunların asılmasında gereken çözümlerin gelistirilmesi gerektigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Art teaching has still had a place in every period of history of civilization in various approaches and stages in the process of education as it was before. Today changing process is felt in every area; Art teaching is bringing efforts of innovation together. It has seen that results being closely followed by Art teacher of development and alternation all over the world. To become true it sticks important mission over higher education institution which educates art teacher. In the field of business, students who graduated from these institutions get access to teaching in their branches. Furthermore, students in except for getting a degree in the field of discipline of art profession of teaching; in the second grade and from third term till graduation according to major art lessons by specializing they are able to get a job in various sectors. One of these areas of specializations is also constituted by major art ATL. There is a significant concern with basic lessons of the first grade which attributes to Basic Design. Goal of this research is to determine effects of the Basic Design lesson which takes place in the program of Art teaching in the higher grades. Samples of the thesis were chosen from the Art teaching program of Pedagogical faculty at three different universities in Turkey. Research was conducted from the students who study in Graphic Design Major Art department including Dokuz Eylül vii University in zmir, Anadolu University in Eskisehir, Marmara University in stanbul. It was estimated sixty students, in total, who participated in the research, twenty students in each university. Estimated Data on this research in the screening procedure was gathered in a survey which was formed in three different parts. The survey is totally made of thirty elements and is about place of the students of Graphic Design Major Art in the Basic Design and their concern with Graphic Design and teaching process and teaching staff. To solve searching data, the computer of SPSS (Statistical Package Social Sciences) was used and techniques of statistics were presented as numeric and percentage tables. At the end of the research with respect to the results the effects of studying and performance of the students in the Basic Design lessons at teaching Graphic Design Major Art were determined. In the field of Graphic Design to be successful in competency in the early beginning; enough attention should be paid to teaching Basic Design and this lesson is required to be well processed. Also, It was also established that Both teaching staff and students in the Basic Design lessons encountered set of obstacles in theoretical and practical aspects and these were needed to be analyzed to over come obstacles.