Bir üretim organizasyonu olarak yalın üretim sistemi
Lean production
- Tez No: 210104
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1970'lerden bu yana dünya ekonomisinin içinde girdiği ekonomik krizler, özellikle Batı ülkelerinde üretkenlik artışında büyük bir yavaşlama, imalat sektöründe kapasite kullanım oranlarında düşüş, artan enflasyon ve rekor düzeylere ulaşan işsizlik oranları biçiminde kendini göstermiştir. Yaşanan bu ekonomik bunalım, uluslararası pazarlarda rekabeti de büyük ölçüde şiddetlendirmiştir. İstikrarsız pazarlar karşısında ülkeler, kendi iç pazarlarını korumaya çalışırken dış pazarlarda da pay kapma mücadelesine girmişlerdir. Yaşanan bu ekonomik krizler gelişmiş ülkeleri, özellikle sanayi üretiminin yeniden yapılanması konusunda arayışlara sokmuştur. Bu noktada Japonya, endüstriyel dönüşüm ve yenilenmeye ilişkin başarısıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Japon endüstrisindeki büyük ve küçük ölçekli firmalar, üretimde geniş bir ürün çeşitliliği içinde yeni verimlilik ve kalite standartları oluşturmuşlar, özellikle otomotiv ve elektronik alanlarında dünya ekonomisinde önemli üstünlükler elde etmişlerdir. Bu gelişmeler Post-Fordist esnek üretim organizasyon biçimlerinden Yalın Üretim sistemini ön plana çıkarmıştır. Yalın Üretim sisteminin, kriz döneminde sermayenin kar oranlarını yükseltmesi açısından büyük başarı sağladığı görülmektedir. Üretkenlik artışındaki tıkanıklığın büyük ölçüde aşılmasında önemli bir başarı göstermesi nedeniyle firmalarda da Yalın Üretim sistemini uygulama doğrultusunda son derece önemli üretim organizasyonu değişikliklerine gidilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, globalleşen ekonomik ve sosyal koşullara bağlı olarak üretim sistemlerinde meydana gelen değişimler içinde öne çıkan, üretim örgütlenmesinde etkili, verimli ve yeni bir yaklaşım olan Yalın Üretim sisteminin nasıl çalıştığını, emek sürecinde ne gibi değişiklikler yarattığını ve bu değişimlerin endüstri ilişkilerine etkisini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Today, subjects like ?lean management?, ?lean idea?, lean production?, lean organization? are frequently used in management literature. This study is performed in order to gather some of the researches and definitions which were enhanced as relating to the concepts concerned to leanness. The first division of the study with the title ?Lean Management? composes of subtitles like ?Definition of Lean Management and Its Relation with Similar Concepts?, ?Rise and Development of Lean Management? Application of Lean Management?. The second division of the study includes some researches related to lean management and leanness Nowadays, it is not possible to deny the importance and effect of Japan in business management. Especially several essays focus on production system and technique of this country. It is important to analyze understanding of management of Japan industry because of being the second in economy all around the world. It is underlined that the characteristics of Japan society affect their success in this field. Companies, suppliers and relation between workers are basic steps of this situation. The aim of this study is, by considering the feature of society, their effect to the management of a company, to analyze Japan companies. Thus, historical background of this country, their industry, the features that influence the understanding of company management and their company web are studied.