Soğuk savaş sonrası jeopolitik yapılanmanın Türkiye'nin ulusal güvenlik sorunlarına ve politikalarına etkileri
After cold war, the effects of the new geopolitical context upon Turkey's security problems and policies
- Tez No: 210105
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYYAR ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalısmada, Soguk Savas döneminin bitmesiyle ortaya çıkan yeni jeopolitik ortamın Türkiye'nin güvenlik politikalarına etkisi açıklanmaya çalısılacaktır. Ortaya çıkan yeni uluslararası ortamın özellikleri analiz edilecek ve yeni durumun Türkiye'nin güvenligine etkileri degerlendirilecektir. Bu analizler yapılırken Soguk Savas dönemi ve Soguk Savas sonrası dönem karsılastırılacak, her iki dönemde de Türkiye'nin izlemis oldugu politikalar irdelenecektir. Ayrıca yeni dönemde Türkiye'nin güvenlik parametrelerinin neler oldugu ortaya konmaya çalısılacaktır. Son olarak da yeni uluslararası ortamın Türkiye'nin güvenlik politikalarına etkileri bölgesel bazda ele alınarak bölgesel politikalar açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the new geopolitical context upon Turkey?s security policies will be emphasized. The characteristics of the new international order will be analyzed and the effects of the new circumstance to Turkey?s security will be evaluated. While making analyzes, the Cold War and Post-Cold War era will be compared and the Turkish security policies pursued in both era will be examined. Beside the security parameters of Turkey will be introduced. Finally new international circumstances? effects will be evaluated on a regional basis and regional policies will be addressed.