Nüfusun yaşlanması ve Avrupa emek piyasalarına etkileri
Population ageing and effects to the European labour markets
  1. Tez No: 210170
  2. Yazar: AYNUR YUMURTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünyada yasanan ekonomik ve sosyal degisimleri etkileyen ve bu degisimlerden etkilenen demografik hareketler, 21. yy'ın en önemli konularından birisi halini almaktadır. Öncelikle Avrupa'yı ve dünyanın pek çok bölgesini etkisi altına alan nüfusun yaslanması, demografik geçis sürecinin bir sonucudur. Bu olusum karsısında pek çok politika bilinen yapısından uzaklasacaktır. Bu politika unsurlarından birisi de, emek piyasası politikalarıdır. Nüfusun yaslanmasının emek piyasalarına etkilerini ortaya koyan bu tezde temel amaç, Türkiye'de aktif emek piyasası politikalarını harekete geçirmek ve yakın bir gelecekte etkileri artacak olan yaslanma süreci karsısında tedbirler almayı saglamaktır. Bu amaçla, öncelikle yaslanmanın dünyadaki genel görünümü ve etkileri açıklanmaktadır. Ardından nüfusun yaslanmasının meydana getirdigi etkiler uzun vadede tartısılmakta ve uygun politikalar ortaya konulmaktadır. Son bölümde ise, Türkiye ve Avrupa, emek piyasaları ve yaslanma süreçleri bakımından karsılastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Demographical movements which were affected by social and economic parameters in the world has been taken places one of the most important issues of the 21 st century. Population ageing which is an element of demographic transition affected so many places in the world and the first one is Europe. Opposite to this information so many policies which will scrape its known structure. One of this policy element is labour market policy. This dissertation firsty has been explained effects of population ageing on labour market. Basic aim at this study activates and takes measures the active labour market policy for rapid ageing in the near future. By this aim firstly general view and effect of the population ageing has been explained in the world. And than effects of the population ageing which debate to long term and approciate policies has been set. Last part as for, Turkey and Europe have been opposed about labour market and ageing processes.