Devletler hukuku alanında tek taraflı hukuki işlemler
Unilateral legal acts of states in international law
  1. Tez No: 210184
  2. Yazar: BAŞAK BÜKÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİT HAKAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tek taraflı hukuki islemler, kurumsal bir yapıya sahip olmayan uluslararası sistemde, devletin veya diger uluslararası hukuk süjelerinin andlasmalar dısında belki de yegane yeni statüler yaratıcı beyan yöntemleridir. Tek taraflı beyanların bu özelligi doktrin veya uluslararası camia tarafından bütünüyle kabul görmemekte hatta bazen tümüyle reddedilmekte ancak tüm bu olumsuzluklara ve uzlası eksikligine ragmen güncel bir tartısma konusu olma özelligini yitirmemektedir. Konunun esasına iliskin çözümler, ? Tek taraflı hukuki islemler, milletlerarası arenada, diger uluslararası hukuk normlarından bagımsız olmak üzere, kendilerinden baska hiçbir irade açıklamasına ihtiyaç duymaksızın uluslararası yükümlülük yaratabilirler mi?? sorusunun cevabında yatmaktadır. Doktrin bu soru karsısında ikiye ayrılmakta; bir görüs, uluslararası hukukun temelinde anlasma unsurunun yattıgını kabul ederek, andlasmalar hukukundan bagımsız bir tek taraflı islem anlayısının olamayacagını savunmakta, diger görüs ise bu islemlerin otonomisi geregi bunun mümkün oldugunu iddia etmektedir. 1997 yılından itibaren Uluslararası Hukuk Komisyonu'nun çalısma gündemine dahil edilen tek taraflı hukuki islemlerin kodifikasyonu süreci, 1969 Viyana Andlasmalar Hukuku Sözlesmesi'nin kodifikasyonunda oldugu gibi bir basarı ile noktalanamamıstır. Her seye ragmen U.H.K.'nun tek taraflı islemlere iliskin çalısma raporlarının ve kodifikasyon sürecinde belki de son dönemece girerken hazırlamıs oldugu taslak maddelerinin, bugüne dek konu hakkında yapılmıs en özenli ve en kapsamlı çalısmanın ürünü oldugunu ifade edebiliriz. ncelemenin bütününde, uluslararası hukukta tek taraflı hukuki islem anlayısı sorgulanmıs ve her sorgulama neticesi aynı sonuca ulasılmıstır. Bu islemlerin; devletlerin hür iradeleriyle, yeni hukuki statüler yaratma gayesi ile hareket ettikleri, resmi seklin sert kurallarına tabi olmayan ve aleni olarak yapılan tek taraflı otonom irade açıklamaları oldugu degerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Unilateral legal transactions are probably the only statement method that creates new statutes except from contracts of the state or other international legal subjects in an international system that does not have a corporate structure. This character of unilateral statement is not accepted totally and sometimes even rejected by doctrine or international community and despite all those negativities and the lack of compliance it still continues to be a current discussion issue. Solutions regarding the basis of the issue lie on the answer to this question: ?Can unilateral legal transactions create international obligation in international arena without requiring any explanation from authority other than themselves and independent from other international legal norms?? The doctrine is divided into two against this question; one opinion accepts that element of agreement lies on the basis of international law and there shall be no unilateral transaction independent from contract law whereas another opinion asserts that those transactions are possible due to their autonomy. Since 1997, the codification process of unilateral legal transaction which has been included to the study agenda of International Legal Commission could not been completed successfully as in the codification of 1969 Vienna Convention on the Law of Treaties. Despite anything we can assert that International Legal Commission?s study reports and draft articles regarding unilateral transactions that it has prepared in the last phase probably are the product of the most attentive and extensive study that has been made regarding the subject up to now. The understanding of unilateral legal transaction in international law has been questioned throughout this analysis and each questioning has ended with the same result. Those transactions are evaluated as unilateral autonomy will explanations where states act by their own will with the aim of creating new legal statutes and which are not subject to the rigid rules of legal type and are made openly