Marka değerini belirleme süreci ve bankacılık sektöründe bir uygulama
The process of determining the brand equity and an aplication in banking sector
- Tez No: 210198
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ERDİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tez kapsamında marka değerini belirleme süreci konu alınmıs, bu kapsamda; ilk bölümde, marka ve marka değeri kavramlarına, ürünler arsındaki farkın somut farklılıklardan soyut farklılıklara kayması sürecine, marka ? ürün ve marka ? tüketici iliskisine ve markalamanın önemine yer verilmistir. ?kinci bölümde finansal ve algısal marka değerleme metotlarına yer verilmis, ayrıntılı sekilde açıklanmıstır. Üçüncü ve son bölümde, algısal marka değerleme metotlarından Beklenti ? Performans Analizi bankacılık sektöründe uygulanmıstır. ?s Bankası, Garanti Bankası, Finansbank ve Oyak Bank'ın ?stanbul Kent Nüfusu algısındaki marka değeri kıyaslamalı sekilde saptanmıs, her bir markanın gelistirmesi gereken algısal alanlar tespit edilmistir. Söz konusu dört bankanın kıyaslamalı sekilde bugün sunduğu ve gelecekte sunacağı ürün ve hizmetlerin satın alınacağı öngörüsü getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, brand equity determining process is topiced. It includes in first part; brand equity concept, the process of changing abstract differences to concrete differences, brand ? product and brand ? consumer relationships and importance of branding. In the second part of thesis, financial and perceptual brand equity determining models are being tooked placed in detail. In the third part of thesis, Beklenti-Performans Analyze that is one of a model of brand equity determining, is implemented. ?s Bank, Garanti Bank, Finansbank and Oyak Bank?s perceptual brand equity was determined on ?stanbul urban population and for every bank, pertceptual gap that should be improved, was determined. These bank?s products that is presented today and will be presented tomorrow, is predicted to puchese by ?stanbul urban population for every bank