Hazır giyim sektöründe marka oluşturma aşamasında eğitimin rolü
The role of the education in the procress of forming a trademark in the ready wear sector
- Tez No: 206992
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN KAYIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hazır giyim, kisinin provalı giyimde olan model seçimi, kumas rengi, kumas miktarı, nerde, kaça ve kime diktirilecegi gibi problemleri ortadan kaldırarak, bunlarla ilgilenirken kaybedilen zamanı minimuma indiren, görüp begenme, deneme, giyme kolaylıgını ve zevkini veren seri sekilde üretim yapan bir sektördür. Kaliteli üretimin ön planda tutuldugu hazır giyim sektöründe, üretilen ürünlerin, firmaların kendi markaları ile iç ve dıs pazara sunumu, firmanın gelecegi ve Türkiye'nin tekstil sektöründe adını duyurması anlamında büyük bir önem tasımaktadır. Bu sekilde isletme Türkiye'de ve yurtdısında fason üretimden kurtulup kendi markası ile pazarda önemli kar payına sahip olabilecektir. Markalasma süresinin kısa olması ve saglam bir marka ile piyasada yer almada egitim esastır. Markalasma konusuna hâkim egitimli personel ihtiyacının öneminin kavranması ve ihtiyacın karsılanması ile markalanın tanınırlıgı kısa sürede artacaktır. Egitim eksikligi giderilmedigi takdirde firmalarda gereksiz zaman ve para kaybı olacaktır. Bu arastırma, hazır giyim sektöründe marka olusum sürecinde alınmıs olan egitimlerin firmaların markalasmaları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla hazırlanmıstır. Arastırmanın evrenini, stanbul, Ankara ve zmir illerinde faaliyet gösteren, kendi markası ile iç ve dıs pazara üretim yapan hazır giyim isletmeleri olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini bu isletmeler arasından seçilen 30 isletmede markalasmadan sorumlu kisiler olusturmaktadır. sletmelerde gerekli verilerin toplanması amacı ile iki bölümden olusan anket formu gelistirilmistir. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package For Social Science) paket programı ile yapılmıstır. Toplanan veriler, frekans yüzdeleri hesaplanarak tablolar biçiminde sunulmus ve bulgular yorumlanmıstır. Arastırmada elde edilen bulgulara ve yorumlara göre; sletmelerin büyük bir bölümünün yirmi yıldan uzun bir süredir kendi markalarını kullandıkları, isletmelerin az bir kısmının ise bes yıldır kendi marklarını kullandıkları görülmüstür. sletmelerin büyük bir bölümü bir markayı kullanmayı tercih ederken iki veya üç marka kullanmayı tercih edenlerin oranının örnekleme giren isletmelerin yarısını olusturdugu tespit edilmistir. Arastırmaya katılan isletmelerde markalasmada sorumlu personelin yarıdan fazlasının lisans düzeyinde az bir kısmının da lisansüstü ve lise düzeyinde egitime sahip oldukları ve yine yarısından çogunun isletme mezunu oldugu görülmüstür. sletmelerin büyük bölümünün marka yerini ve degerini koruyabilmek için sık sık reklam verme, ürün çesidini genisletme, magaza sayısını arttırma yolunu seçtikleri ve defile ile tanıtım faaliyetlerinde bulunmadıkları saptanmıstır. Örnekleme giren isletmelerde markalasmadan sorumlu personele göre markalasma süreci asamalarının su sekilde sıralandıgı sonucuna ulasılmıstır. 1.Hedef Kitle Seçimi 2.Özgün Tasarımlar Olusturma 3. Marka Kimliginin Olusturulması 4.Kalite Standartlarında Üretim 5. Marka Adını Belirleme 6. Marka majının Belirlenmesi iii Bu sonuçlara göre su öneriler getirilmistir; isletmelerde markalasmadan sorumlu personelin zaman kaybedilmeden yetistirilmesine yönelik çalısmalara baslanmalıdır. Egitim faaliyetlerinde istenilen sonuçlara ulasmak için, markalasma konusunda iyi egitim almıs uzman kisilerden, konu hakkında gerekli yeterlige sahip egitim programları tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The ready-wear sector is a sector, which supress the problems;such as fashion plate in prova; color of cloth,amount of clouth;where, much,whom sewing of this cloth and minimize this dead time;and present liking, tasting and easisy dressing facility and a volume-produce sector. Qality production stands forefront in ready-wear sector and in this sector the sending of productions to inside and outside market by using of own trademark of fims is critically important for fortcoming of firms and advertisement of turkey in ready-wear sector.Thus the operating can acquire with own trademark a great dividend in market excluding of custom manufactoring abroad and domestic.The training is essential for short duration of trademark and participating to market with a good trademark.The brand recognition rise in a short notice with the conceiving of importance of well-informed and trained personel requirement about being trademark and filling of this need.In the case of lack of training, is the waste of time and loss of Money in of the question. This research was made in order to determine the influence of training, which is receided in process of being being trademark in readywear sector. The research base consists of twenty firms, which show activity in cities Ankara,stanbul,zmir and produce to internal and external market with own trademark and is choiced random from ready-wear sector themselves.The personel,responsible for trademarking of choiced thirty firms,constitute the sampling of research. The firms have survey sheet,which compose of two parts for assembling of datas.The data was analysed by packet programs SPSS (Statistical Package For Social Science) .The assembled datas were presented in schemas after its percentage frequency had been calculated and later the finding was interpreted. To achieved results and interpretations: t was seen that most of firms have used own trademark since more tan 20 years and on the other hand minority of firms have used own trademark for 5 years .It was determined that most of firms have prefered to use only one trademark and on the other hand the rate of firms,which prefer to use two or three trademark ,was half of firms,participate in survey. Besides it was determined that the majority of the personels,responsible for trademarking and take part in research in firms,received graduate education and on the other hand the minority of this personel receive postgraduate and hich school education. It were established facts that majority of firms are on the way of often advertisement,broading its line of products,risin number of its store and fashion show. To personel , responsible for trademarking in firms,are the phases as follows,which related with tardemarking process -to choice of target audience -to create original designation -to create brand identity -to produce quality standarts -to determine the name of brand -to determine the image of brand according to this results:it was offered follows; Personel , responsible for trademarking in firms,shoul be begun training oriented operation without any loss of time.and should be prefered to use professional training programs of well-trained experts in ordetr to reach to asked results about training.