Uluslararası ticarette tahkim ve diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yolları
Arbitration and other alternative dispute resolution methods in international trade
  1. Tez No: 210210
  2. Yazar: TOLGA ERTİKE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası iktisat aktörleri, uluslararası ticari faaliyetlerini, ulus-devlet'in temel yapısını olusturan belirleyici otoritenin ve tabi olunan hukuksal düzenin olmadığı bir alanda yürütürler. Söz konusu ?uluslararası? alandaki ticari faaliyetlerin düzenlenmesindeki hukuki temeller, asıl kaynaklar olan devletler arası anlasmalar, yapılagelis(teamül), hukuk genel ilkeleri; yardımcı kaynaklar olan mahkeme kararları ve uzman yazarların görüsleri(öğreti ya da doktrin) olarak sınıflandırılmaktadır. Devlet yargısının yetersiz, yavas ve teknik bilgi eksikliğinin olduğu ve iradi olarak tercih edilmediği alanlarda, Alternatif Uyusmazlık Çözüm Yollarının devreye girdiği söylenebilir. Sözü edilen yollar; basta bir alternatif yargı yolu niteliğiyle ortaya çıkan Uluslararası Tahkim(International Arbitration), ve onun öncülleri ya da tamamlayıcıları konumunda bulunan Uzlastırma(Co'nciliation), Müzakere (Negotiation), Arabuluculuk(Mediation), Kısa Durusma(Mini Trial), Tarafsız Ön Değerlendirme Yöntemi (Early Neutral Evaluation ya da Case Evaluation), Hakem Bilirkisi(Technical Expertise) ve internet(örütbağı) üzerinden yapılan yargı dısı uyusmazlık çözüm yolunu ifade eden Esanlı Uyusmazlık Çözümü(Online Dispute Resolution-ODR) olarak sıralanabilir. Tez kapsamında tüm bu yollar bir bütün olarak incelenmeye ve konu Türkiye açısından değerlendirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Actors of international economics execute their activities in a field that determinative authority and binding law system of which nation-state based do not exist. Basics of law regulating trade activities in aforecited international field are agreements between states, general law principles, customary law as the main sources; and court decisions, expert authors? thoughts (doctrine) as collateral sources. It is known that aforecited dispute settlement ways are preferred when the trials are having gap of their technical knowledge, deficient, slow and when they are not chosen consciously. Those methods can be classified as International Arbitration, Conciliation, Negotiation, Mediation, Mini Trial, Early Neutral Evaluation or Case Evaluation, Technical Expertise and Online Dispute Resolution-ODR. In the research all those methods are tried to be examined as a whole and to be analysed in context of Turkey?s conditions.