İslâmî dönemde Şirvan tarihi (hicri ilk üç asır)
The Shirvan's history in days of on Islam(h. first three ages)
  1. Tez No: 210244
  2. Yazar: CENGİZ MÜRSELOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SAFA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Din, Tarih, Geography, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
510 yılından itibaren var olan Sirvansahlar sülalesi ilk zamanlarda Sirvan sehir ile Derbend sehri arasındaki arazilere hâkim idiler. Kısa zamanda Sirvansah idarecileri sınırlarını Küra nehri ve Derbend kapılarına kadar genislettiler. Bu yerler Sirvansahlar sülalesi tarafından idare edildigi için, kurulan devlete de Sirvansahlar devleti adı verilmistir. Sâsânî ve Bizans döneminde Sirvansah hükümdarları ismini saydıgımız devletlere vergi vererek yarı bagımsızlıklarını asırlarca korumuslardı. Azerbaycan askerleri ilk defa Müslüman askerleri ile Kadisiye (637) savasında karsılastılar. Bu savasta Azeri askerler Sâsânîlerle beraber Araplara karsı savasıyorlardı. Sâsânî ordusunun yenilgisi üzere Azerbaycan askerleri Cavansir komutasında kuzey Azerbaycan topraklarına çekilerek kendi memleketlerini korumaya çalıstılar. Ama Cavansir ve askerleri Arap fetih ordusunu durduramadı. 643'de halife Hz. Ömer zamanında Sirvan bölgesi slâm topraklarına katıldı. 643 ve 704'e kadar Sirvan bölgesi yerli Sirvansahlar hükümdarları tarafından idare edildi. Bu dönemde Sirvan hükümdarları hilafet idarecilerine vergi vermislerdi. 705'de Emevî halife Abdülmelik b.Mervan zamanında itibaren Sirvan bölgesi Arap idarecilerine teslim edilerek yönetildi. Emevîlerin yıkılısından sonra Sirvan bölgesinin yönetimi Abbasilere geçti. Emevî ve Abbâsiler döneminde Arap idarecilerin yerli halka yaptıkları haksızlıgı nedeni ile çıkan isyanlarda sonucunda Abbâsiler Sirvan bölgesinin hakimiyetini kaybetti.
Özet (Çeviri)
Since 510 years Shirvanshahlar family has dominate the lands between Shirvan and Derbend cities at first time. In a short time the Shirvanshah governers expanded its boundaries up to Kura River and Derbend gates. Because of these lands has been conducting by Shirvanshah family, the established state was called by this name. At the periods of Persian and Byzantian Empires Shirvanshah?s rulers had succeed to conserve its semindependence by paying tax to these countries some century. For the first time Azerbaijani soldiers faced to muslim soldiers in Kadisiye battle (637). Azerbaijani soldiers was fighting with persians against Arab in this battle. After defeating of Persian army, Azerbaijani soldiers under command of Cavanshir withdrawing to North Azerbaijan attempted to defend their homelands. But, commander Cavanshir and his army couldn`t prevent Arabic army. Thus, Shirvan district has been joined to slamic State in 643 at the period of caliph Omar. Until 643 and 704 years the region of Shirvan has been conduct by Shirvanshah rulers. The rulers had paid tax to Caliphate governers in this period. Shirvan district was under arabic ruling since term of the caliph of Umayyads Abdulmelik b. Mervan in 705. Abbasids obtained the ruling of these lands after the collapse of Umayyads and lost the power of Shirvan district at the result of rebel. The cause of rebel was unlawfull behaviors of arabic governers against people.