Sınıf öğretmenlerinin kendi algılarına göre ölçme ve değerlendirme yeterlikleri
Measurement and evaluation capabilities of class teachers according to their own perceptions
- Tez No: 210317
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu arastırmanın amacı, bir ölçme aracı yoluyla sınıf ögretmenlerinin kendi algılarına dayalı olarak ölçme ve degerlendirme ile ölçme ve degerlendirme alt yeterlik düzeylerini saptamak ve bu ölçekten aldıkları puanlar bakımından çesitli degiskenlere göre aralarında anlamlı farklar olup olmadıgını arastırmaktır. Karsılastırmalı türden iliskisel tarama modeli kullanılan bu arastırmada bir ölçme aracı gelistirilmistir ve veriler bu ölçme aracı ile toplanmıstır. Arastırma bulguları ölçegin geçerli ve güvenilir oldugunu göstermektedir. Sınıf ögretmenlerinin ölçme ve degerlendirme yeterlikleri ile ölçme ve degerlendirme alt yeterlikleri ortalamalarının hem beklenen ortalamadan hem de yeterlik ölçüsü puanından farkını test etmek için t-testi yapılmıstır. Sınıf ögretmenlerinin cinsiyet, yas, mesleki kıdem, mezun olunan yüksek ögretim kurumu, medeni durum, ve görev yapmakta olunan okul türü degiskenlerine göre ölçme ve degerlendirme yeterlik puanları ile ölçme ve degerlendirme alt yeterlik puanları ortalamaları arasındaki farkı test etmek için tek boyutlu varyans analizi ile iliskisiz grup t-testi yapılmıstır. Yapılan varyans analizi sonucunda grup ortalamalarının karsılastırılmasında varyansların homojen oldugu durumlarda LSD Post-Hoc Çoklu Karsılastırma testi, varyansların homojen olmadıgı durumlarda Tamhane's T2 Post-Hoc Çoklu Karsılastırma testi kullanılmıstır. Arastırmaya katılan sınıf ögretmenlerinin tüm ölçek ve alt boyutlar bazında sahip oldukları ölçme ve degerlendirme yeterlik düzeyleri arasındaki iliski Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıstır. Arastırma bulgularına dayalı olarak sınıf ögretmenlerinin tüm ölçek ve alt boyutlar bazında ölçme ve degerlendirme yeterliklerine yeterince sahip olmadıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define the measurement and evaluation, and its sub capability levels of class teachers with a survey tool based on their own perceptions, and to search if there is significant differences between them according to the points taken from this scale. In this research in which comparative type relational scan model is used, a survey tool was developed and the datas were collected via this tool. Research evidences show that the scale is valid and confidential. The t-test is done to test the distinction from the measurement and evaluation and its sub capability averages of class teachers to both expected average and capability measurement point. One dimensional variance analysis with unrelated group t-test is done to test the difference between the measurement and evaluation capability points according to sex, age, professional status, the graduation university, marital status, the type of school where he/she works variances, and measurement and evaluation sub capability points. In homogen variances cases, LSD Post-Hoc Multiple Comparative Test; in not homogen variances cases Tamhane?s T2 Post-Hoc Multiple Comparative Test is used for comparing the group averages. The relation in measurement and evalutation capability levels of the class teachers in whole scale and sub dimensions is calculated by Pearson Moments Multiplication Coefficient. Based on the reseach findings, it is seen that the class teachers have not enough measurement and evaluation capabilities in whole scale and sub dimensions.