Rekreasyon etkinliklerin çalışanların performansları üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of recreation activities on the working performance
- Tez No: 210328
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. TAYFUN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada Kocaeli ili Trakya Birlik fabrikasının çalışanlarının rekreasyonetkinliklerine katılımının iş performansları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmamızda fabrika çalışanlarının rekreatif faaliyetlere katılımının işperformanslarını nasıl etkilediğini belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız fabrikaçalışanlarının rekreatif faaliyetlere katılımlarının işverenlerin çalışanlara imkansağlayıp sağlamadıklarının belirlenmesi açısından önemlidir. Çalışanlar üzerinde yapılan anket verileri SPSS for Windows paket programında kodlanarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonunda elde edilen veriler rekreatifetkinliklerin iş performansı üzerinde olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Budoğrultuda spor ve sosyal etkinliklere katılan bireylerin iş stresinden uzaklaşarak rahatladığı ve sonucunda bu durumun iş performanslarını olumlu etkilediği sonucunavarılmıştır. Ayrıca yapılan çalışma sonunda araştırmanın yapıldığı işletmeninçalışanlarının rekreasyon konusunda bilgilendirilmediği spora teşvik edici çalışmalar yapılmadığı ve işletme içerisinde var olan rekreasyon alanlarının verimlikullanılmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study effect of participation of Trakya Birlik (Kocaeli) workers in recreationactivities on their work performance were investigated. Our goal was determination of effect of participation of workers in recreationactivities on their work performance. The importance of study is to determineparticipation of workers in recreative activities, whether employers make it possibleor not. Data obtained from workers questionnaire were coded and analysed with ?SPSS forWindows?. Analysis results shows that recreative activities has positive effects onwork performance. As a conclusion, individuals who joined sports and socialactivities were kept away from work stress and their work performance werepositively affected. This study also showed that facility workers were not informed enough about recreation, not encouraged for sportive activities, and recreation areaswere not used as productive