İşgörenlerin rekreasyonel etkinliklere katılım düzeyleri ile çalışma performansları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A study intended to determine the relationship between the recreational activity participation levels of employees and their work performances
- Tez No: 423637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı; performans kavramını turizm sektöründe inceleyerek bu kavramın sektördeki yansımalarının görülmesi ve kişisel performans üzerinde rekreasyon etkinliklerine katılım olgusunun etkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmada uygulanan yöntem betimsel araştırma yöntemidir. Betimsel araştırmada amaç, eldeki problemi, bu problemle ilgili durumları, değişkenleri ve değişkenler arasındaki ilişkileri tanımlayarak bir konudaki mevcut durumu araştırmak ve ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini 18 adet 5 yıldızlı ve 46 adet 4 yıldızlı otel işletmesinde çalışan 407 adet işgören oluşturmuş olup küme örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu 3 bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm demografik değişkenlerdir, ikinci bölüm kişisel performans değerlendirme ölçeği ve üçüncü bölümde ise rekreasyon aktivitelerine katılım ölçeği bulunmaktadır. Araştırma sonucu elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu analizler frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, faktör analizi, basit doğrusal regresyon analizi, t-testi ve ANOVA testleridir. Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin rekreasyon aktivitelerine katılım durumları, bireysel performanslarında %12'lik bir etki oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca t-testi ve ANOVA testleri sonucunda işgörenlerin, yaş ve günlük çalışma süreleri değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak eğitim seviyesi, cinsiyet, işletmede ve sektörde çalışma süreleri gibi değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study; examine the concept of performance and seeing the reflection of this concept in the tourism sector. Another purpose of this study, researching the whether participation phenomenon of the recreation activity is effective over personal performance or not. Descriptive research method used in the study. The aims in descriptive research is researching and presenting current status of a subject by defining the problem at hand, about the status of this problem, variables and relation between variables. 407 hotel employees in 18 five star hotels and 46 four star hotels were the population of research, It benefits from cluster sampling method. Questionnaire technique was used as a data collection technique. The questionnaire consisted of 3 parts, the first section was demographic variables. The second section was personal performance rating scale. The third section was recreation activities participation scale. Some statistical analysis made to data in the result of research. These analyses were frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, simple linear regression analysis, t-tests and ANOVA tests. As a result of simple linear regression analysis, it was determined that conditions in recreation activities participation of employees in the hotel businesses has an effect like 12 % on their personal performances. In addition, as a result of the t-tests and ANOVA tests significant differences were found between age and daily working times of employees in tourism businesses. However, significant differences were not found between level of education, gender , working times of employees in the business and the sector.