Türkiye endüstriyel mutfak sektörünün rekabetçilik analizi ve rekabet stratejileri
Competitive analysis of Turkish industial kitchen and competitive strategies
  1. Tez No: 210327
  2. Yazar: AHMET FIRAT YAYLACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye endüstriyel mutfak sektörünün rekabetçilik düzeyini belirlemeyi ve sektörde faaliyet gösteren işletmelerin değişik rekabet güçleri karşısında, izlemeyi tercih ettikleri rekabet stratejilerini belirlemeye çalışmıştır. Elmas modelinin sektörlere uygulanması ile belirli bir sektörün toplam rekabetçilik pozisyonu belirlenebilmektedir. Porter, modelinde sadece devlet tabanlı ekonomik ve sosyal faktörlerin değil, aynı zamanda özelleşmiş koşullar altında firma yapıları, güçlü teknoloji ve bilgi birikimleri, kültür gibi faktörlerin de önemine işaret etmektedir. Elmas şeklinde tasarımlanan modelde bir sektörün rekabet avantajını etkileyen dört ana faktör belirlenmiştir. Bu temel değişkenler elmasın köşelerini oluşturan girdi koşulları, firma stratejisi ve rekabet yapısı, talep koşulları, ilgili ve destekleyici kuruluşlardır.Devlet ise bu dört faktörü dışardan etkileyen bir başka değişken olarak modelde yer almaktadır. Rekabet avantajını belirleyen elmas modeli, bir sistem ortaya çıkarmakta, bu nedenle temel değişkenler tek tek değil, birlikte rekabet avantajlarını belirlemektedirler. Dolayısıyla sistem dinamik bir yapı kazanmaktadır. Rekabet stratejisi kavramı, Michael E. Porter'ın eser ve makalelerinde işlediği rekabet stratejisi kavramından yola çıkılarak ele alınmıştır. Michael E. Porter üç tip rekabet stratejisi belirlemiştir. Bunlar maliyet liderliği, farklılaştırma ve odaklanmadır. Bu üç strateji Porter'a göre ancak tek tek uygulanabilir. Aynı anda iki strateji uygulamak isteyen şirket "?arada sıkışıp kalma? durmuyla karşı karşıya gelir ve otomatikman rakiplerinin gerisinde kalır. Yine Michael E. Porter'a göre yeni girenler, tedarikçiler, alıcılar, ikame mallar ve mevcut rakipler olmak üzere beş çeşit rekabet gücü bulunmaktadır. Genel olarak şirketler iş yaptıkları tedarikçileri, alıcıları ve ikame malları rakip olarak görmezler ve rekabet stratejisi belirlerken ağırlıklı olarak bu sayılan unsurları değerlendirmezler. Rakip olarak genellikle sektör içindeki mevcut rakipler ve sektöre yeni girecek rakipler ele alınır. Ama günümüz koşullarının rekabetçiliği, hafife alınan rekabet unsurlarının daha sonra şirket performansları üzerinde büyük etkilerde bulunmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada özellikle ulaşılmak istenen sonuç, sektörün mevcut rekabetçilik düzeyini ortaya koyarak firmaların Porter'ın belirlediği rekabet güçleri karşısında uyguladıkları stratejileri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, trying to define the rivalry level of Turkish ındustrial kitchen sector in international area and strategies which managements are working in this sector prefer to follow up against the rivalry powers which are determined by Porter's. A specific sector's total rivalry position can be determined by applying Diamond model in sector. Porter indicates the importance of not only the economical and social factors based on government but also firm's structure, powerful technology and knowledge, culture in privatization contitions. In the model which designed like Diamond determined four main factor which affect the rivalry advantage of a sector. These basic variables are data conditions, firm's strategy and rivalry structure, demand conditions, supporting and involving foundations which are composed Diamond's corners.In this model government crossfertilize these four factors.Diamond model that determines rivalry advantage, makes a system so basic variables determine rivalry advantage not one by one but together. So system has a dynamic structure. Rivalry strategy concept is dealt with here, competition strategy concept which is indicated in Michael E. Porter?s pieces and articles. Michael E. Porter indicates three kind of rivalry strategy. These are ; cost leadership, making differences and focusing. According to Porter , these three strategies can be put into practice only one by one. If a company wants to use two strategies at the same time , it can be pushed and it drop back its rival firms automaticly. Again according to Michael E. Porter there are five rivalry powes ; new datas,purveyors, recipients, substitutions and rivalries. Generally, firms think that purveyors, reciepents and substitıtions aren't their rivalries and they don't consider them when they determine a rivalry strategy. They generally think that rivalries are the firms that are already in this sector and about to come in this sector. But in rivalry contitions nowadays can be caused big affects of firms' performance if they underestimate rivalry conditions. This work especially indicates this consequence; by presenting sector's available rivalry level , indicate foundations' strategies against rivalry powers which are determined by Porter.