Çocuklarda ilk dil edinimi ile ilgili sorunlar
The first languauge acquisition problems for children
  1. Tez No: 210343
  2. Yazar: İMDAT DELİCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dil bir çocugun hemen ögrenemeyecegi çok karmasık bir bütündür. Dil, yasamın ilk yıllarında ögrenilen, fakat bütün yasama yayılan uzun bir süreçtir. Bu çalısmamda, bir çocugun dil gelisimini yalnızca, kronolojik olarak yasına göre degil, dilsel asamalara ayırarak inceledim. Dil gelisimi bilissel gelisim ile yakından baglantılıdır. Dil gelisimi sınırlı ise, o zaman bilissel alanda da problemler olusur. Dil alanındaki bozukluklar sadece izole olarak ortaya çıkmaz. Baska belirtileri de görülür. Bu bulgu çocukların, kendilerinden beklenenleri gerçeklestirmesini zorlar. Buradan çıkan sonuç olarak bozukluk sahipleri, bireysel ögrenme tesviki okullarında ders görmelidir. Karsılıklı dilsel ve bilissel kısıtlamayı engellemek için çocugun erken yasta uygun tesvik alması gerekir. Bu sekilde, dil olarak dikkat çekici olan tehlikeler ve bununla baglantılı olan bazı tehlikeler kesfedilebilir. Eger bir çocuk dil gelisiminde dikkat çekiyor ise özel tesvik ile öncelikli belirtiler aza indirgenebilir ve ikincil belirtiler engellenebilir. Çocugun dil gelisimi asamaları belli zaman sınırlamasına baglı olamayacagı gibi, bütün çocukların aynı süreçleri aynı zaman dilimleri içinde yasadıklarını düsünmek yanıltıcı olabilir. Bu yanılgı, çocugun dil gelisimini tamamlarken ailelerin çocuklardan zamanından önce bazı yetileri kazanmasını beklemelerine yol açabilir. Bu yanılgının bir nedeni de, baska her hangi bir çocugun belli bir zaman diliminde belli bir düzeye gelmesinin ölçüt olarak kabul edilmesinden kaynaklanabilir. Oysaki dilsel gelisim asamalarının tüm çocuklar için homojen bir yapıda oldugu düsüncesi, dilsel gelisimin yanlıs yönde gelistirilmesine, çocuklara zamanından önce verilen bilgilerin çocukları dengesiz bir dil becerisine sahip olmaya götürebilir. Çocugun bilissel gelisimini kavramadan, homojen bir bakıs açısıyla yaklasıldıgında, çocukların dilsel gelisiminde yetiskinlik dönümlerine yansıyacak önemli dilsel sorunlar yasamasına yol açılabilir.
Özet (Çeviri)
Language is a komplekses thing which a child can control not immediately. Entwicklung of the language shows a long Prozes which takes place primarily in the first years of a child, however, applies, actually, about the whole life. For a better overview I arranged according to a current approach the linguistic development not chronologically after the age of the children, but examine the development apart after four language levels. To sum up, can be said that the linguistic development stands in narrow connection with the cognitive development. If the linguistic development is impaired, problems often also appear in the cognitive area. Often they are accompanied by other Symtomen which make it to children heavy to fulfil the requirements which are put to her respective age group. These children are impaired by the disturbance picture resulting from it often in her learning. To prevent a vicious circle of mutual linguistic and cognitive interference, an adequate support is necessary in the early infancy. An extensive knowledge about the linguistic development of the child is necessary, so that possible linguistic Auffaelligkeiten and with it a possible danger can be generally discovered early. Support are stimulated to reduce with it primary symptoms and to prevent secondary symptoms.