Uluslararası muhasebe standartları uyumlaştırılması ve ülkelerin uyumlaştırma derecelerine ilişkin bir uygulama
International accounting standards harmonization and implication relating to harmonization grading of countries
  1. Tez No: 210466
  2. Yazar: ERTAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küresellesme ülkeler arası sınırları ortadan kaldırmıs ve ülkeler arası mal, hizmet, para ve sermaye piyasaları önemli boyutlara ulasmıstır. Bu durum sirketlerin uluslar arası faaliyetlerinin artmasına neden olmus birden fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu sirketlerin sayıları artmıstır. Uluslararası yatırım faaliyetlerinde ve çok uluslu sirket sayılarında meydana gelen bu artıs yatırımcıların farklı muhasebe standartları ve kuralları ile hazırlanmıs mali tablolarla karsılasmalarına neden olmaktadır. Bu durum yatırımcılar para ve zaman olarak ek maliyet getirmekte olup uluslararası yatırım faaliyetlerinin azalmasıyla sonuçlanmaktadır. Uluslararası yatırımcıların karar alma maliyetlerini azaltmak ve yatırımların ülkeler arasındaki akısını hızlandırmak için ülkelerin muhasebe standart ve kurallarında uyumlastırma gereksinimi dogmustur. Çalısmada standart uyumlastırma ve tekdüzelik kavramları açıklanmıstır. Uyumlastırma, ülkelerin muhasebe uygulamaları ve kurallarındaki farklılıkları azaltmak ve benzer muhasebe kurallarının uygulanmasını saglamak, muhasebe kurallarında standartlastırmaya gitme olarak tanımlanmaktadır. Bu standartlar da meydana gelen farklılıklar uluslararası yatırım faaliyetlerinde risk ve maliyeti arttırmaktadır. Bu duruma iliskin küresel düzeyde geçerli olan ortak bir finans diline gereksinim duyulmus ve buna iliskin olarak ulusal muhasebe standartlarının Uluslararası Muhasebe Standardları/ Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlastırılmasının gerekliligi açıklanmıstır Ülkelerin küresellesme sonucunda tutucu ve gizli muhasebe politikalardan uzaklasarak daha az tutucu ve daha açık muhasebe politikalarını yönelmis olduklarını gösterdigi söylenebilir. Özellikle uluslararası yatırımların arttıgı günümüzde yatırımcılar açısından karsılastırılabilir mali tabloların olusmasını saglayacak bu süreç uluslararası yatırımların artmasını saglayabilecegi söylenebilir.Türkiye'de SPK'nın muhasebe standartlarına iliskin tebligileri UFRS ile birebir uyum içersindedir. Aynı zamanda TMSK tarafından çıkarılan muhasebe standartlarının UFRS ile uyumlu oldugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Globalization has eliminated borders and merchandise, service, currency and capital markets have reached significant dimensions. This situation has caused companies to increase their international activities and the number of multi-national enterprises that work in more than one country has increased. The increase in international investment actions and the multi-national enterprises result in financial reports that are prepared through different accounting standards and rules. As a result this situation brings additional costs by money and time therefore international investment actions decrease. Harmonization of accounting standards and rules have been required to decrease the decision making costs and accelerate the flow among the countries. Standard, harmonization and monotony concepts have been explained within the study. Harmonization has been referred as decreasing the differences of accounting applications and rules and applying similar accounting rules, standardization of accounting rules. These differences within the standards increase risk and costs in international investment actions. A common finance jargon has been required and need of harmonization of national accounting to the international accounting standards has been explained. Development process of accounting standards in our country and consistency level of Turkey accounting standards with international finance reporting standards have analyzed. Countries as a result of globalization have diverged from conservative and secretiy accounting policies and have tented to less conservative and more clear accounting policies. Especially increase the international investment at the present day, financial tables have decreased risk cost of investor. Accounting standarts announcement of SPK and TMSK accord one to one IFRS in Turkey.