Parasal reformlar kapsamında Türkiye'deki paradan sıfır atılması operasyonu üzerine bir araştırma
A reserch on the operation of deleting zeros from money in Turkey in the context of monetary reforms
  1. Tez No: 210474
  2. Yazar: İBRAHİM AL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de 1970'li yılların ortalarından beri süre gelen yüksek enflasyon, paranın satın alma gücünü ve itibarını sürekli düsürmüstür. Yüksek enflasyon sürecinde artan emisyon ihtiyacının karsılanması amacıyla, 1981 yılından baslayarak üst degerde banknotlar piyasaya sürülmüstür. Banknotlardaki sıfırların artması teknik, ekonomik ve psikolojik sorunlara yol açmıstır. Bu nedenle, sıfırların atılması bir zorunluluk haline gelmistir. Ancak, ekonomik ve siyasal istikrarsızlıklar nedeniyle bu operasyon uygulanamamıstır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) fiyat istikrarını saglama amacıyla bagımsızlıgının artırılması, kamu sektörüne verilen avans ve kredilere son verilmesi, enflasyon hedeflemesi rejimine geçilmesi gibi parasal reformlarla daha etkin para politikası yürütülmüstür. Ayrıca, 2002 yılı seçimleri ile saglanan siyasal istikrar ve sıkı maliye politikası uygulanması enflasyon üzerindeki baskıyı hafifletmistir. Enflasyonun tek haneli rakamlara düsürülmesi, paradan sıfır atılması fikrini de yeniden gündeme getirmistir. Nitekim, 1 Ocak 2005'te TL'den altı sıfır atılmıs ve Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçilmistir. Bu çalısmanın amacı, Türkiye'deki paradan sıfır atılması operasyonunun gerekçelerini, sonuçlarını, basarı sansını ortaya koymak ve bu konudaki degerlendirmelere ısık tutmaktır. Operasyonun sonuçları incelendiginde, teknik problemlerin asıldıgı ve TL'nin itibarının arttıgı, operasyonun muhtemel olumsuz psikolojik etkilerinin ve beklenen olumlu ve olumsuz ekonomik sonuçlarının ortaya çıkmadıgı düsünülmektedir. Operasyonun bundan sonraki basarısı, enflasyonla mücadeledeki basarıya baglıdır.
Özet (Çeviri)
The high inflation which have been existing since mid 1970s, have decreased the purchasing power and the credit of the money. In order to meet the need for emission that have increased in the process of high inflation, banknotes in upper values have been put on the market since 1981. The inrease of the zeros in the banknotes, have led to technical, economical and psychological problems. Therefore it has become an obligation to delete the zeros. But because of the economical and political instabilities, this project could not be implemented. Monetary reforms like making the The Central Bank more independent, -in order to ensure price stability-, ending the advances and credits given to the public sector, getting on to inflation targeting, have helped to implement a better monetary policy. Besides, the political stability provided by the 2002 elections, and the tight fiscal policy, have lessened the pressure on the inflation. Due to the decrease of inflation to single digits, the idea of deleting zeros from the money put forward. In this respect in 1 January 2005, six zeros have been deleted from Turkish Lira and the New Turkish Lira have become effective. The aim of this study is to bring up the reasons, results, and the probability of success of the project ?deleting zeros from Turkish Lira?, and to lighten the assessments on this issue. When we cover the results of the operation, it is seen that; technical problems have been surpassed, and the probable negative psychological effects and the expected economical results did not emerge. The success of the operation depends on the success in the struggle of inflation.