Yatırım harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: 1968-2005 dönemi Türkiye örneği
The relationship between investment spendings and economic growth: the Turkey case for 1968-2005
- Tez No: 210473
- Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yatırım harcamaları, bir ekonominin genel dengesi içerisinde yer alan önemli harcama kalemlerinden bir tanesidir. Sermaye birikimi ile işgücü verimliliğini arttırmak, teknolojik gelişmeye katkıda bulunmak ve üretim seviyesini yükseltmek suretiyle, ekonomideki kaynakların etkin kullanımına olanak sağladığı için yatırım harcamaları, hem makro ekonomik modellerde hem de ekonomik büyüme modellerinde, sürdürülebilir büyümenin dinamiklerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla yatırım harcamaları, makro ekonomik politikalar açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada ilk olarak, kavramsal ve kuramsal çerçevede kamu, özel ve doğrudan yabancı yatırım harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Daha sonra, ikinci bölümde yatırım harcamaları ile ekonomik büyüme ilişkisinin değişik ülke deneyimleri ile incelendiği literatür araştırması yapılmıştır. Son olarak çalışmada, 1980? 2005 döneminde Türkiye'de ekonomik büyüme oranları ve yatırım harcamalarındaki gelişmeler incelenerek, uygulanan ekonometrik modellerle 1968-2005 döneminde yatırım harcamalarının Türkiye'nin ekonomik büyümesini ne yönde etkilediği araştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye ekonomisinde kamu, özel ve doğrudan yabancı sabit sermaye yatırım harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, kamu ve özel sektör yatırımları arasında kısa ve uzun dönemde herhangi bir ilişki olmamakla birlikte, kamu yatırım harcamalarının özel sektör yatırım harcamalarına kıyasla büyümeyi daha fazla etkilediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Investment spendings are one of the major spending injections in the sense of general economic equilibrium. Investment spendings increasing economic efficiency by improving capital accumulation, labor productivity, technology and production are accepted as a dynamic component of sustainable growth in both macro economic models and economic growth models. Therefore, investment spendings have great importance for the macro economic policies. In this study, firstly the effects of public, private and foreign direct investment spendings on economic growth were analyzed in conceptual and theorical framework. Then, in the second part, the relations between investment spendings and economic growth in the literature are reviewed for the various countries experience. Finally, the relations between growth rates and investment spendings during the period of 1980-2005 have been presented; and the effect of investment spendings on the growth rate in the Turkish economy has been analyzed for the period of 1968-2005 by utilizing econometric models. As a result, it is being determined that there is strong and positive relations from public, private and foreign direct investment to economic growth. Although, this study finds no relation between public and private investment spendings in neither short nor long run, public investment spendings have more impact on economic growth than that of private investment spendings.