Televizyon reklamlarının çocukların marka farkındalığı üzerindeki etkisi : Yiyecek ve içecek reklamları üzer?ne bir uygulama
The effect of television advertising on childrens brand awareness : An application on food and drink advert?sements
  1. Tez No: 210494
  2. Yazar: FADİME BADUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YAPRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüketicilerin pazarda çok çesitli ürün ve hizmetlere ulasabildiği, farklıürünlerin ve hizmetlerin reklâmlarına maruz kalabildiği günümüzde, isletmeler kendiürün ve hizmetlerini tüketicilerin fark etmesi için pazarlama iletisim çabalarına en çokda reklâmlara basvurmaktadır. Büyük kitlelere ulasabilen, görsel ve isitsel unsurlartasıdığı için sıcak bir medya aracı olan televizyon en çok kullanılan reklâm aracıdır.Reklâmcılar, televizyon reklâmları ile tüketicileri markalar hakkındabilgilendirir, onların zihninde çağrısımlar yaparak markayı hatırlamalarına yardımcıolur. Pazarlamacılar ve reklâmcılar çocuklar için farklı reklâm stratejileri uygulayarakçocukların marka farkındalığının küçük yaslarda baslamasına çalısırlar. Böylelikleçocuklarda marka bağlılığı yaratmak ve bu bağlılığın uzun yıllar sürmesi hedeflenir.Bu arastırmada televizyon reklâmları ve çocukların marka farkındalığı teorikaçıdan incelenmis, daha sonra da televizyon reklâmlarının çocukların marka farkındalığıüzerindeki etkisini ölçmek için 7?9 yas aralığındaki çocuklara anket uygulanmıstır. 204çocuk ve ebeveynlerinden elde edilen veriler ile ilgili olarak 7 hipotez analiz edilmistir.Analizler sonucunda televizyon reklâmlarının izlenme sıklığının çocukların markafarkındalığını artırmadığı bulunmustur. Sonuçlara göre televizyon izleme süresi ileçocukların marka farkındalığı arasında iliski yoktur. Yasla birlikte çocukların markafarkındalığı artmakta, cinsiyete göre ise değismemektedir. Ailenin eğitim ve gelirdüzeyinin yüksek olduğu durumlarda çocukların marka farkındalığı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this age, consumers may find various products and services in market and beexposed to advertisements of different products and services, so companies apply tomarketing communication efforts in particular advertisements to make consumersbecome aware of their products and services.The advertisers inform consumers about brands by television advertising andmake association in their mind so they help consumuers to recall brands. The marketingexperts and advertisers apply different advertisiment strategies for children, so brandawareness of children starts early age. Thus, the advertisers aim to create brand loyalty forchildren and to carry on this loyalty for years.In this study, television advertising and brand awareness of children wasinvestigated as theoretic. After, Questionnaires was applied to children whose ages arebetween 7 and 9 to measure the effects of advertising on brand awareness of children. Thedata obtained from 204 children and their parents were evaluated and five hypothesisabout the subject were analyzed. According to analysis, it was found that the watchingfrequency of television advertising doesn?t increase brand awareness of children.According to result, children?s brand awareness isn?t related to television watching time.The brand awareness of children increases by age, but it doesnt change by sex. If educationand income of family is high, the brand awareness of children increases.