İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
According to the teachers opinions the evaliation in the programme of social knowledge at primary school 4th and 5th classes.
  1. Tez No: 210508
  2. Yazar: ESRA KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FEVZİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmanın amacı 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler öğretim programının genelamaçlar ? kazanımlar, içerik, öğrenme ? öğretme durumları (araç ? gereç, materyal,yöntemler, islenis) ve ölçme ? değerlendirme süreçleri açısından öğretmen görüsleridoğrultusunda değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ortaya çıkan görüslerısığında Sosyal Bilgiler öğretim uygulamalarının daha etkili hale getirilmesi için çözümönerileri sunulmustur.Arastırma evrenini Erzurum merkezde bulunan ilköğretim okullarındaki 4. ve 5.sınıf öğretmenleri, arastırmanın örneklemini ise Erzurum merkezde yer alan 5ilköğretim okulunda görev yapan 20 öğretmen olusturmustur. Arastırma taramamodeline dayalı betimsel bir çalısmadır. Kuramsal temelin olusturulması asamasındaliteratür taraması yapılmıs, verilerin toplanması için öğretmen anket formugelistirilmistir. Arastırmanın I. Bölümünde ?giris ve arastırmanın problemleri? II.Bölümünde ?kuramsal temel?, III. Bölümünde ?konuyla ilgili arastırmalar?, IV.Bölümünde ?arastırmanın yöntemi?, V. Bölümünde ?bulgular ve yorumlar? ve VI.Bölümünde ise ?sonuç ve öneriler? sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the evaluation of social knowledge programme 4thand 5th classes. In the regard of general purposes, gaining information, contentslearning ? teaching situations (instrument ? device and meterial, medhods and meterialsand instructions)measurements ? evaluation process and opinions of teachers.Thesolution offers presented for social studies teaching medhods to become more effectivein the regard of this study and presented opinions.The process of this study is done by the teachers who are in 4th and 5th classes ofprimary school which take place in the central Erzurum and the examples of this studyis done by 20 teachers who are teaching in 5 different schools in central Erzururm.Thestudy is a descriptive one and it is based on the model of survey. By making a literaturescanning.Theoretical basis of the study has being constitued .For collecting datateachers poll forms have been developed. In the first part ?entrance and the problems ofsurvey ? the second part ?theoretical basis? third part ?studies related to subject? fourthpart ?the method of the study? fifth part ?findings and comments? sixth part ?result andsuggestions? have been presented.