9. sınıf Türk edebiyatı kitabının öğrencilerin kelime hazinesi katkısı üzerine bir arastırma- kurtalan çok programlı Lisesi, Batman Anadolu Öğretmen lisesi, Batman Lisesi örneği
A study about the contr?but?on of the 9th grade Turkish l?terature book upon the students? vocabulary-Kurtalan multi program high school Batman High School Batman Anatol?an Teacher High School
  1. Tez No: 210507
  2. Yazar: İRFAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin konusu“9. Sınıf Türk edebiyatı kitabının, öğrencilerin kelime hazinesi üzerindeki etkisi ileilgili”bir alan çalısmasıdır.Söz konusu çalısmada iki yüz yirmi yedi öğrenci denek grubu olarak seçildi. Bu öğrencilere otuz soruluk birtest iki farklı dönemde uygulandı. Bu ön test ve son test sonucunda öğrencilerin kelimeleri ne kadar öğrendikleriyleilgili bir değerlendirme yapıldı. Bu alan çalısması çok farklı sekillerde de yapılabilirdi. Fakat günümüzdeöğrencilerin daha çok test seklindeki sorulara yatkın olmaları böyle bir tekniği kullanmaya yöneltti.Bilindiği gibi öğrencilerin OKS olarak bilinen Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na katılmaları ya da bu tarzdabir çalısmanın içine girmis olmaları bu tekniğin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Zira OKS'de sorulan Türkçesorularının büyük bir çoğunluğu ?yirmi bes sorudan yirmi iki tanesi - okuduğunu anlama ve anladığını dayorumlama üzerine kurulmustur. Bu nedenle deneklerin vermis oldukları cevaplar tek tek ele alınarak; heröğrencinin ön test ve son testte kaç doğru, kaç yanlıs yaptığı ve değisimler ya da sabit olma durumları tablo halindeincelenmistir.Tez“Giris bölümü”,“Birinci bölüm”,“?kinci bölüm”, `'Üçüncü Bölüm'' gibi baslıklardan meydanagelmistir.Giris bölümünde; kelime hazineleri arastırmaları, dilin tanımı, hususiyetleri, ana dili öğretimi veözellikleri, dil-düsünce iliskisi, dil-kültür iliskisi, kelime hazinesine etki eden faktörler, kelime hazinesini artırmayolları konularında bilgi verildi.Birinci bölümde; arastırma alanının özellikleri, arastırma (Denek) grubunun nasılseçildiği, materyallerin nasıl toplanıldığı belirtilmistir. ?kinci bölümde; 9. sınıf Türk Edebiyatı kitabında bulunanmetinlerdeki kelimelerin sözcük türleriyle bir tablo halinde çıkarıldı ve bir değerlendirme yapıldı. Üçüncübölümde de öğrencilere sorulan otuz sorunun alınan cevapları tablo halinde ortaya görsellestirildi. Ayrıca buokullar alınan cevaplara göre toplu olarak değerlendirildi. Bu bölümün sonunda da anket ve bu anketin analiziyapıldı.Sonuç ve toplu değerlendirme bölümünde; ortaya çıkan veriler değerlendirildi. Kelime hazinesinin yas,cinsiyet, kültür, çevre ve coğrafi bölgelere göre değisiklikler arz ettiği belirtildi. Kaynakça bölümünde; konuylailgili olan kaynaklara yer verildi. Ekler kısmında yirmi soruluk bir anket arastırması yapıldı ve bu anket sonucundaelde edilen veriler tablo ve grafik halinde ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Our thesis is a field study which is about the“effect of 9th grade turkish literature textbook over thevocabulary of students”.Two hundred and twenty six students are selected as test subjects. A test which consists of thirtyquestions is applied to the students in two different periods. As a result of the former and the later tests an evaluation,which aims to measure how much the words have been learned by the students, was made. The same field studycould have been made in a variety of forms. However, nowadays students are more apt to test style assessments andwe chose the way that aims to conclude more healthy results.Another reason to apply for a test style study is that the students either entered or are getting ready to theexam which is known as OKS, an entrance exam for secondary education. Our investigations show that anoverwhelming majority of the questions in Turkish section of the OKS -22 out of 25- consist of reading andcomprehension type questions. By individually treating to the answers of the experimentals, an inquiry is made abouthow many correct and wrong answers each student has both in the former and later tests and whether there are shiftsbetween these two tests. The results are presented in table formats.Our thesis consists of these chapters:“Introduction”,“First Chapter”,“Second Chapter”, ?Third Chapter?,In“Introduction”chapter, subjects such as vocabulary researches, the definition of language, itspeculiarities, the education of native language and characteristics of it, the relation of language and reasoning, therelation of language and culture, factors that affect vocabulary, the ways to improve vocabulary are discussed.In theFirst chapter, the features of the research field, how the research group (experimentals) are selected, and how thematerials are collected are indicated.In the Second chapter, the word types of the words extracted from the readingsof the mentioned text book are presented as tables. In the Third Chapter The answers to the 30 questions given bythe students are given as tables and are evaluated. This chapter ends with the poll made and an analysis of this poll.In Conclusion and Comments chapter the collected data were evaluated. It is indicated that the vocabularyshows shifts according to the age, gender, culture, environment and geographical region parameters. InBibliography chapter, the resources used were presented. In appendix chapter the data collected as the result of thepoll, which consists of twenty questions, are presented in the form of both table and graphs