5393 sayılı Belediye Kanunu'nda idari vesayet denetimi
Administrative guardianship in code number 5393 municipality law
- Tez No: 210563
- Danışmanlar: PROF. MUSA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yerel yönetim kuruluslarının kullandıgı yetkiler egemenligi kullanan devlet tarafından kendilerine verilmis olan yetkilerdir. Yetkiyi veren devlet olunca bu yetkinin nasıl kullanıldıgını denetleme görevi de devlete düsmektedir. Devlet bu yetkisini idari vesayet denetimi ile kullanmaktadır. Devletin bu denetim yetkisini kullanmasındaki amaç, verilen yetkilerin kötüye kullanılmaması, hizmetlerin tarafsız bir sekilde tüm mahalli halka ulastırılması ve en önemlisi de yönetimde birligin saglanmasıdır. Nitekim idari vesayet denetiminin katı bir sekilde kullanılması onu amacından saptırabilmektedir. Bu durum yerel yönetimlerin kendi organlarınca yürütülebilir kararlar almalarını engelleyebilmektedir. Genelde yerel yönetimlerin özelde de belediyelerin bu ve benzer sorunlardan kurtulabilmeleri için kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalısmaları çerçevesinde bir takım düzenlemeler yapılmıstır. Bu düzenlemelerin belediyeler için olan yansıması 5393 sayılı Belediye Kanunu olmustur. Bu kanunla birlikte belediyeler Özerklik Sartı'nda bahsedilen nitelige kavusturulmaya çalısılmıstır. Nitekim kanunda, özellikle belediyelerin geçmis dönemde içinde bulundukları agır vesayet denetiminden, bir takım eksiklikler olmasına karsın kurtuldukları gözlenmektedir. Belediyelerin söz konusu idari vesayet denetiminden nispeten kurtulmus olmaları özerk yerel yönetim anlayısında önemli adımlar atıldıgına isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The authorities used by local governments are endowed by the state. Since the state endows that authory, then the state supervise that authority. The state uses this authority through administrative supervision. The propose of this supervision is to prevent the abuse of the use of authority and facilitate the impartial use of services by the local people, and most importantly, create unity in administration. Accordingly, strong use of supervision may deviate it from its purpose. This may prevent the local administrations to make decisions upheld by their own organs. A number of new regulations aim to resolve such problems faced by local administrations in general and municipalities in particular. These regulations have reflected to municipal Code Number 5393. This code aims to render municipalities to achieve the condition mentioned in the Charter of Local Autonomy. Thus, municipalities are now free, if not totally of strong supervision they faced in the past. The fact that municipalities are relieved from that administrative supervision indicates to the new steps taken toward the conception autonomous local administration.