İlköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin okul güvenliğine ilişkin rol ve beklentileri
Act and expectations of administrators and teachers working in primary schools about school safety
  1. Tez No: 210578
  2. Yazar: İLKAY YENER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu arastırma; lkögretim okullarında çalısan okul yöneticileri ve ögretmenlerin okul güvenligi ile ilgili algılarının ve beklentilerinin bazı demografik özelliklerine göre ne düzeyde farklılılastıgını belirlemek amacıyla yapılmıs bir çalısmadır. Bu amaçla arastırma Sakarya ili merkezinde kasıtlı örnekleme metoduyla belirlenen ilkögretim okullarında görev yapan 584 ögretmen ve 98 yönetici üzerinde yapılmıstır. Bu çalısmada veriler, arastırmacı tarafından gelistirilen okul güvenligi anketi ve arastırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu ile toplanmıstır. Gelistirilen Okul Güvenligi Anketi; Kisisel güvenlik, okul güvenligi, ögrenci güvenligi ve okulun güvenli hale getirilmesinde yapılan çalısmalar olmak üzere dört alt boyuttan olusmaktadır. Ögretmenlerin ve yöneticilerin okul güvenligine iliskin algılarının degiskenler açısından farklar, t-testi, One Way Anova, Mann Whitney U-testi, Kruskal Wallis H-testi teknikleri ile çözümlenmistir. Arastırmalar sonucunda, ögretmenlerin ve yöneticilerin kisisel güvenliklerine, oku güvenligine, ögrenci güvenligine ve okulun güvenli hale getirilmesinde yapılan çalısmalara iliskin görüslerinde bazı demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık bulunurken bazı demografik özelliklerine göre anlamlı bir fark bulunmamıstır. Ayrıca ögretmenler ve yöneticiler arasında Okul Güvenligi Anketinin alt boyutlarına iliskin algı ve beklentilerinde anlamlı fark bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine how perceptions and expectations about school safety of primary schools employee, school administrators and teachers cahnge with some demographic features. By this purpose a test was applied to 584 teachers and 98 administrators af primary schools in center of Sakarya. The datas were collected by a survey about school safety and an information form developed by the researcher. The developed survey about school safety has four sub dimensions as; individual safety, school safety, students safety and Works to do school a safer place. The differences in perceptions of the teachers and administrators about school safety were analyzed by t-test, One Way Anova, Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis H-test techniques. According to results of the research, significant discrepancies were determined in the opinions of teachers and administrators about individual safety, school safety, students safety and the Works to do school a sfer place. However, some demographic features of teachers and administrators, does not show any significant discrepancy. In addition, some significant disrepancies were determined between teachers and administrators perceptions and expectations via the sub dimensions of survey of school safety