İlköğretim okul müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan yöneticilik performansları ile öğretmenlerin iş tatmini arasındaki ilişki düzeyi
A study of relationship level between teachers? job satisfaction and primary school principals? administration performance as percieved by teachers
- Tez No: 265546
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili, Çekmeköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, kurum müdürlerinin performansına ilişkin algılarının, iş tatminleriyle ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmanın örneklemini, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Çekmeköy ilçesindeki 9 ilköğretim okulunda görev yapan 280 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Yönetici Performans Ölçeği? ve ?İş Tatmini Ölçeği? kullanılmıştır.Okul müdürlerinin yöneticilik performans düzeyi ile öğretmenlerin iş tatmin düzeylerini belirlemek amacıyla, ölçeklerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda; okul müdürlerinin performansları ortalamanın üstünde ve olumlu yönde, öğretmenlerin iş tatmin düzeyi ise orta düzeyde çıkmıştır.Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyet, branş, mesleki kıdem, aynı müdürle çalışma süresi ve mezuniyet derecesi değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çekmeköy, İstanbul to determine whether a relationship exists between principal performance and teacher job satisfaction in public elementary schools.The sample of the study included 280 teachers in 9 public elementary schools in the 2009-2010 academic year in Çekmeköy, İstanbul. In the study, two scales were used. The first scale was ?Administrator Performance Scale? while the second one was ?Job Satisfaction Inventory.?In order to determine the performance levels of school administrators and teacher job satisfaction levels, means and standard deviations were calculated. Following the analysis, teachers rated administrators? in terms of their performance positively and teacher job satisfaction was in the medium level.In addition, whether results differ based on teacher background variables such as gender, specialization, experience, experience working with same administrator, educational level were investigated. Some of the variables differed while others did not differ significantly based on teacher perceptions.A Pearson correlation coefficient was calculated to determine the relationshpi between school administrator performance and teach job satisfaction, a significant medium relationship was found on a sub dimension of administrator performance. A medium significant relationship was between teacher job satisfaction and relationships with superiors.The main finding of the study was no relationship was found between the mean scores of administrative performance and teacher job satisfaction based on teacher perceptions. Thus, teacher job satisfaction did not change based on administrator performance. Suggestions were made on how to develop further administrator performance and teacher job satisfaction. Bureaucratic factors might have played a role in determining the perceptions of teachers.