Şerif Mardin'e göre din ve toplum
Religion and society according to Şerif Mardin
  1. Tez No: 734396
  2. Yazar: HAVVA TÜRKMEN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Din Sosyolojisi alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Şerif Mardin'in Din ve Toplum anlayışı üzerine yapılmış bir değerlendirme çalışmasıdır. Toplum analizi, din-toplum etkileşimi üzerine yaptığı dikkat çekici çalışmalarıyla ün yapan Mardin'in üzerinde durduğu kavramlar: Osmanlı, Türkiye, İslam, Din, İdeoloji, Siyaset, Toplum, Modernleşme, Sekülerleşme, Tarih ve Kültürdür. Bu kavramları yorumlayarak, Osmanlı-Türk toplumu üzerine yapmış olduğu analiz ve değerlendirmeler sonucunda ortaya koyduğu bakış açısı, bu çalışmada değerlendirme konusu olmuştur. Kendine özgü düşünce yapısıyla sosyal bilim camiasında yer edinen, Osmanlı-Türk toplumunda hâkim olan din, kültür, siyaset yapısını anlamaya ve anlatmaya çalışan bir sosyolog olarak, Osmanlı ve günümüz Türkiye'sini karşılaştırarak sosyolojiye katkı sağlamıştır. Türk sosyolojisinin önde gelen isimlerden olan Mardin, Türk toplumunda din, modernleşme, batılılaşma gibi olguları objektif şekilde inceleyerek değerlendirme çalışmaları yapmıştır. Batı felsefesini Türkiye'de hâkim olan düşünce yapısıyla ilişkilendirip farklı ideolojilerden etkilenmeden sentezlemesi, onu Cumhuriyet aydınlarının önemli bir ismi haline getirirken, Osmanlı'dan günümüze dinin toplumsal işlevlerini anlatmaya çalışması İslam'ın toplum üzerindeki etkilerini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Din, modernleşme, batılılaşma, toplumsal olgu, toplumsal sınıflaşma, ideoloji gibi başlıklar kapsamında Mardin'in din ve toplum anlayışını değerlendirmeye ve bu konular çerçevesinde İslam dinine ve Osmanlı-Türk toplumuna bakış açısını genel çerçevede tespit etmiş olacağız.
Özet (Çeviri)
This study aims to draw attention to Serif Mardin, who is prominent with his studies in the Religion Sociology area and it's an evaluation study inspired by Serif Mardin's perspective of religion an society. Serif Mardin, who is well known for his studies on community analysis and the social effects of religion in the field of sociology of religion focuses on the consepts: Ottoman, Turkey, Islam, Religion, Ideology, Politics, Society, Modernization, Secularization, History and Culture are some areas emphasizes on. His perspective on the Ottoman-Turkish society was the subject of evaluation in this study as a result of the analysis and evaluations he made by interpreting these concepts. As a sociologist who gained a place in the international social science community with his unique thought structure and tried to understand and explain the religion, culture, and political structure prevailing in the Ottoman-Turkish society, he made a contribution to sociology by comparing the Ottoman Empire and modern-day Turkey. Serif Mardin has become well known in Turkey for his significant contributions to sociology, examines concepts such as religion, modernization, Westernization objectively. His ability to synthesize the Western philosophy with the one common in Turkey without going beneath the impression of any other ideologies makes him one of the Intellects in Turkey. Mardin, who tries to comprehend and spread the social function of religion in Turkey since Ottoman, focuses on the effects of Islam on our society. Various concepts on which the understanding of religion and society is based, modernism, secularization, ideology and many other issues are analyzed and evaluated, the religion of Islam and states that the relationship of the Ottoman-Turkish society.