İlköğretim sosyal bilgiler 4. ve 5. sınıf ünite kazanımları ile ders kitapları hazırlık ve değerlendirme sorularının bilişsel, duyuşsal ve psikomotor hedefler açısından karşılaştırılması
Elementary social studies 4th and 5th preparatory course books and unit with gain class assessment question cognitive, affective and psychomotor comparison of targets in terms
- Tez No: 262069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TOKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. Sosyal Bilgiler ünite kazanımlarıyla, ders kitapları hazırlık ve değerlendirme sorularının bilişsel, duyuşsal ve psikomotor hedefler açısından örtüşüp örtüşmediğini belirlemektir. Araştırmada bu amaçla Sosyal Bilgiler 4. ve 5. sınıf kazanımları ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu onaylı 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında okutulan 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı hazırlık ve değerlendirme soruları analiz edilmiştir.Yapılan analiz sonucu elde edilen bulgular şunlardır:1.4.sınıf kazanımların % 78'i bilişsel gruba, % 20'si duyuşsal gruba ve % 2'si psikomotor alana girmesine rağmen MEB'e ait ders kitabındaki hazırlık sorularının % 96'sı bilişsel, % 4'ü duyuşsal alana girmekte yani hazırlık sorularıyla ünite kazanımları örtüşmemektedir. MEB'e ait ders kitabının kazanımlarda yer alan duyuşsal alana yeterince yer vermediği görülmektedir.2.Özel yayınevine ait ders kitabında ise hazırlık sorularının % 79'u bilişsel, % 21'i duyuşsal alana girdiği görülmektedir. 4. sınıf kazanımları ile özel yayınevine ait ders kitabındaki hazırlık soruları psikomotor alan haricinde örtüşmektedir. Her iki yayınevinde de MEB'in kazanımlarında olan psikomotor alanla ilgili bir hazırlık sorusu ise bulunmamaktadır.3.4. sınıf ders kitaplarındaki değerlendirme sorularında da benzer durum söz konusudur. MEB'e ait ders kitabındaki değerlendirme sorularının %92'si bilişsel ve %8'i duyuşsal alana girmekte yani yine duyuşsal alanda kazanımlarda yer alan oranın (%20) çok altında bir oranda soruya yer verilmiştir. Özel yayınevine ait ders kitabı değerlendirme soruları ise yine kazanımlara yakın oranda bilişsel ve duyuşsal alanda sorulara yer vermiştir (Bilişsel % 85, Duyuşsal % 15).4.5. sınıfa ait bulgulara bakıldığında, kazanımların % 78'i bilişsel, % 22'si duyuşsal alana girmesine rağmen Hem MEB hem de özel yayınevine ait ders kitabındaki hazırlık sorularının neredeyse tamamı (MEB% 93, Özel Yayınevi %91) bilişsel alana girmekte yani hazırlık sorularıyla ünite kazanımları örtüşmemektedir.Ders kitaplarındaki değerlendirme sorularında da benzer bir durum söz konusudur. Hem MEB hem de özel yayınevine ait değerlendirme soruları incelendiğinde iki ders kitabındaki değerlendirme sorularının da neredeyse tamamı bilişsel alana girmektedir (MEB% 97, Özel Yayınevi %96). Yani her iki ders kitabında da kazanımlarda yer alan duyuşsal alanla ilgili sorulara yeterince yer verilmemiş yani kazanımlarla değerlendirme soruları örtüşmemektedir.Bu bulgular dikkate alındığında ders kitapları hazırlanırken Ders kitapları hazırlık ve ünite değerlendirme sorularının ünite kazanımları ile taksonomik olarak örtüşmesine dikkat edilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, primary 4 and 5 Gains in social studies units, textbook preparation and evaluation questions, cognitive, affective and psychomotor objectives is to determine the overlap in terms of the overlap. Social research for this purpose 4 and 5 class achievements with the Ministry of Education (MEB) Board of Education approved the 2008-2009 academic year taught 4 and 5 grade social studies textbook preparation and evaluation questions were analyzed.The results of the analysis results are as follows:1.4th group gains 78% of cognitive, affective group and 20% despite 2% MEB the psychomotor domain into the question of preparation of textbooks, 96% cognitive, affective and 4% of the units to enter into that question prepare gains do not overlap. MEB in the acquisition of textbooks in the affective domain are not given enough space.2.In the preparation of textbooks to private publishers for the questions 79% cognitive, affective, 21% are found to enter the field. 4. It belongs to the class textbook publishers and special achievements in the preparations, except the questions are consistent psychomotor domain. MEB?s gains in both the publishing house about the psychomotor domain is not a question of preparation.3.4th classroom assessment textbooks in question is a similar case. MEB is 92% of the textbook problem in the evaluation of cognitive and affective domain into 8% gains in the affective domain are also involved in that ratio (20%) at a rate far below the questions are given. Textbook publishers belong to the special assessment questions are still close to the rate of recovery of cognitive and affective domain questions were included (85% cognitive, affective 15%).4.5th classes of findings are examined, recovery of 78% cognitive, 22% affective domain into although both MEB and private publishing house belongs to the textbooks, the preparation questions, almost all (MEB % 93, Special Publications 91%), cognitive space to enter into that preparation with questions unit gains do not overlap.Textbook evaluation is subject to a similar situation in question. MEB belongs to both the private publishing reviews of two books examining the question of the evaluation questions that are in almost all cognitive areas (MEB % 97, Special Publications 96%). That the gains in both the textbooks in question related to the affective domain that is not given enough space acquisition does not coincide with the evaluation questions.Given these findings, the preparation of textbooks, textbook preparation and recovery units and taxonomic units of assessment questions to be considered as it can be said to overlap.