Modern Türk şiirinde baba
Father in modern Turk poem
  1. Tez No: 210630
  2. Yazar: FATİH YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Modern Türk Siirinde Baba? baslıklı, Yeni Türk Edebiyatı alanında yapılan çalısmalarda `baba' konusuyla ilgili çalısmalara pek rastlanmamakta, daha ziyade `anne' kavramı ve izleği üzerinde durulmaktadır. Bunun çok yönlü sebepleri vardır ve bunların izahı için disiplinler arasılıktan yararlanmak gerekir. Modern dünyada sosyal bilimler açısından büyük bir devrim meydana getiren felsefi fikirlerin ortaya atılması, bunun bizim kültür ve edebiyatımızı etkilemistir. `Baba' hakkında yazılan siirlerin anneye göre daha az olduğunu düsünüyoruz. Ama ondan daha önemlisi ve bizim dikkatimizi çeken asıl durum. Baba ile ilgili yazılan siirlerin büyük bir kısmının babanın ölümünden sonra yazılmıs olmasıdır. Bunun üç nedenden kaynaklandığını düsündük birincisi daha çok güç, otorite ve özellikle erkek çocuklarda kimlik olusturmada `baba' ilk örnek olduğu için, özdesim kurulduğu için `baba' öldükten sonra çocuk onun eksikliğini ve kendisi için önemini daha çok fark eder. Ya da kim bilir belki de bu durumun daha değisik sebepleri vardır. Bunlardan biri de herkesin doğal olarak yasadığı sürülen `Oedipus Karmasası'dır. O dönem de `baba' ilk süreçte bir rakip olarak görülür, daha sonra bu duygunun bastırıldığı ve yerini sevgiye, özdesime bıraktığı söylenir. Belki de `baba' hakkında yazılan sirlerin babanın ölümünden sonraya denk gelmesinin `Oedipus Karmasası' ve onun sonrası ile bir iliskisi vardır. Üçüncü unsur ise, babayı `Oedipus Kompleksi' dısında bir üslup ile yani daha çok toplumsal(kültürel) ve kisisel özelliklerin de etkisiyle babanın ele alındığıda bir gerçektir. Baba hakkında yazılan siirlerde sairlerin üç yönü üzerinde durduk birincisi Türk toplumunun bir ferdi olması, ikincisi cinsel kimliği ve üçüncüsü kisinin özel karakteridir. Biz sunu çok iyi biliyorduk, baba hakkında yazılan siirlerin hepsinde yukarıdaki üç unsurun etkisinin az ya da çok var olduğunu biliyorduk. Baba hakkında yazılan siirleri tek baslık altında incelememizin sebebi, baba hakkında yazılan siirlerin belirlediğimiz üç unsurdan hangisinin daha ağır bastığı ile ilgiliydi. Amacımız baba hakkında yazılan siirleri tek baslık altında sıkıstırmak ve o baslığa hapsetmek değildi. Siirin ruhsal dünyamızdaki, cinsel kimliğimizdeki ve karakterimizdeki ağırlıklı akıs meyilini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The studies that are done in New Turkish Literature; the studies that are connected to `father?, is not happen on, but the concept of mother is used. There are very different reasons of this, and for it?s explanation, it?s necessary to benefit from the relation between disciplines. ?n modern world the occurence of philosophic ideas that occure a big reform for social science, attracts our culture and literature. We think the poems that are written about `father? is few to poems that are written about mother. But there is a significant problem about this. This problem is writing the poems about `father? after the `father? dies. We think this arrises for three reasons. The first one is; `father? is first example of forming the identity tje sons, authority and power. For the child identifies his father with, after his father dies the child notices his father?s deficieney and importance for him. ?t?s also possible that there are different reasons in that position. One of these is `Oedipus Complex? that everybody lives. In this period `father? is seen as a competitor at first times. And later it?s said that this feeling is suppressed and it gives it?s position to love and identity. ?t?s possible that the time comes seasonably after the `father? dies is connected to `Oedipus Complex? and it?s effects. The third reason; ıt?s necessary to examine the?father? in social world not in `Oedipus Complex?. In poems that are written about father, we examine the three aspects of the poets. The first one is he is an individual. The second one is private character. We know that while we are writing the poems about `father? there are affects of three reasons. The reason why we examine the poems which are written about `father?, is connected te reasons which are more important than the other. It?s not our aim to pres the poems that are written about `father?. Our aim is to present the poem?s relation with our psychological world, sexual identity and our character.