Üniversite adayı ergenlerin stresle başa çıkma ve sınav kaygılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the relationship between coping with stress and test anxiety according to some variables in adolescent candidates of the university entrance examination
- Tez No: 210631
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MURAT İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikiyatri, Psikoloji, Education and Training, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Stresle basa çıkma ve sınav kaygısı üniversite sınavına hazırlanan adayların sınava hazırlanma sürecinde öğrenciler için önemli rol oynayan iki temel kavramdır. Stresle basa çıkma adayların yasadıkları stres veren problem durumları ile nasıl bas ettikleri, sınav kaygısı da yasadıkları kaygı düzeyini ve bunun nedenlerini ifade etmektedir.Sınava hazırlık sürecinde adayların stres ve kaygıyla basarılı bir sekilde mücadele etmeleri ve üniversite sınavında gösterecekleri basarıyla da yakından alakalıdır. Bu arastırmanın genel amacı üniversite adayı ergenlerin demografik özellikleri açısından stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları arasındaki farklılıkların incelenmesidir. Arastırmanın ikinci bir amacı,üniversite adayı ergenlerin stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları arasındaki iliskilerin incelenmesidir.Son olarak üniversite adayı ergenlerin genel olarak stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygılarının nasıl olduğu ve de bunların cinsiyetlere göre farklılıklarına bakılmıstır. Arastırmanın örneklemi ?stanbul da çesitli dershanelerde üniversite sınavına hazırlanan 319'u kız, 152'si erkek olmak üzere toplam 471 dershane öğrencisi olusturmaktadır.Arastırmada veri toplama araçları olarak Stresle Basa Çıkma Tutumları Envanteri (Özbay 1993), Sınav Kaygısı Ölçeği (Batlas 1990) ve kisisel bilgi formu kullanılmıstır.Adayların demografik özellikleri,stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları frekans dağılımıyla; demografik özellikler açısından stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları arasındaki farklılıklar tek yönlü varyans analizi ile; adayların stresle basa çıkma tutumları, sınav kaygıları ve demografik özellikleri arasında iliskiler korelasyonla;stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları açısından cinsiyete göre farklılıklara da t-testi ile bakılmıstır. Arastırmada elde edilen bulguların tümünün hipotezlerde bulunan varsayımları desteklediği görülmüstür. Hipotezlerde beklendiği gibi üniversite adaylarının demografik özellikleri açısından stresle basa çıkma tutumları ve sınav kaygıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüstür.Adayların sınav kaygıları arttıkça stresle basa çıkma tutumlarını daha çok benimsediklerine iliskin aynı yönde bulgular tespit edilmistir.Yine bayan adayların sınav kaygısı ve stresle basa çıkma tutumlarını erkek adaylardan daha çok benimsedikleri sonucu elde edilmistir.Bulgular hipotezler ısığında tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Coping with stress and test anxiety are two main concepts that play an important role in the preparation process for The University Entrance Examination. Coping with stress states how those adolescent candidates deal with problems and test anxiety stands for the level and causes of anxiety they experience. In the preparation process for the exam, the candidates? struggle with their stress and anxiety has a close relationship with their success at the exam. The research has been done on 471 students- 319 female and 152 male adolescents- from various preparation courses in Istanbul. The data were collected by using The Inventory of Coping with Stress Attitudes (Özbay 1993), Test Anxiety Scale (Batlas 1990?) and personal information forms. The demographic variables, the attitudes of coping with stress and test anxiety are analyzed through frequency distribution. The differences between the attitudes of coping with stress and test anxiety in terms of demographic factors are analyzed through one way variance analysis. The relationship between the attitudes of coping with stres, test anxiety The demographic variables is analyzed by using correlation. Finally, t-test is used for analyzing the differences between the attitudes of coping with stress and test anxiety in relation to the candidates? gender. It has been observed that all of the collected data support the presumptions stated in the hypothesis. As expected, meaningful differences are found in terms of coping with stress and test anxiety of the university candidates in relation to their demographic characteristics. It has also been observed that female candidates are more successful in adopting the attitude of coping with stress and test anxiety when compared to male candidates. The data is discussed in terms of the hypothesis.