Kelam ilmi açısından halkımızın okülistik inançlarına yaklaşımının değerlendirilmesi(İstanbul Küçükçekmece örneği)
The evaluation of Turkish people?s approach to occuslistic beliefs according to divinity.
- Tez No: 210659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son zamanlarda sesli ve yazılı basında fal, büyü ve astroloji yorumlarına çok sık rastlanmaktadır. slam âlimleri tarafından gaipten haber verme olarak degerlendirilen ve insanların huzurunu kaçıran, kader inancını sarsan bu inançlar insanlar için yarardan çok zarar getirdigi açık bir husustur. Bu sebeple slam dinine göre, ne sekilde olursa olsun, fal bakmak veya baktırmak ve söylediklerine inanmak kesinlikle yasaklanmıstır. Aynı sekilde büyü yapmak büyük günahtır ve haramdır. Kur'an-ı Kerim'de gerçek oldugu ve tesirinin vaki oldugu kabul edilen büyü, ancak Allah'ın izin vermesiyle tesir icra edecektir. Astroloji ise içerisinde çesitli din ve medeniyetlerden unsurlar tasıması, gayb ve tevhîd probleminin olması ve kehanet içermesi nedeniyle slam âlimleri tarafından kendisine temkinli yaklasılsa da bir gerçek olarak varlıgını devam ettirmektedir
Özet (Çeviri)
Recently in press and televisions, comments on fortune telling, witchcraft and astrological events have taken part very frequently. Scholars of Islam say that these kind of believes bring messages from the unseen, spoil tranquility of people and weaken the faith in predestination and cause harms instead of advantages for people. Therefore, according to Islam, whatever the conditions are, telling fortunes or getting someone?s fortune told, believing the things which are told are definitely prohibited. In the same reason witchcraft is a big sin and prohibited. Witchcraft is real according to the Qur?an and can affect only with the permission of Allah. Astrology contains components from different religions and civilizations. It contradicts with the Divine Unity of God and knowledge about unseen. Astrology was deliberated by Islamic scholars because of having prophecies but notwithstanding it is common in societies.