Sakarya'da nüfus hareketleri
Movement of population in Sakarya
  1. Tez No: 210660
  2. Yazar: NİLÜFER EDECİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arastırma alanımızı olusturan Sakarya, Marmara Bölgesi'nin Çatalca- Kocaeli Bölümünde yer alır. Dogudan Düzce, Bolu, Güneyden Bilecik, Bursa, batıdan Kocaeli, kuzeyden ise Karadeniz ile çevrilmistir. Tarihi çok eskilere dayanmayan sehir, il statüsünü kazandıgı 1954 yılından, 2000 yılına kadar geçirdigi 45 yıllık dönem içinde, üç kat nüfus artısı göstererek, Türkiye nüfus artısı ile paralel seyir izlemistir. Bu çalısmanın amacı, ülkemizdeki nüfus hareketliligini ortaya koymak açısından iyi bir örnek olusturabilecek Sakarya'yı ele alıp degerlendirmektir. Nüfusun hem sayısal özellikleri, hem de sosyal ve ekonomik özellikleri degerlendirilmistir. Birinci bölümde nüfusun zaman içerisindeki degisimi ele alınmıs, Cumhuriyet öncesi ve sonrası olarak incelenmistir. Cumhuriyetten önceki nüfus özellikleri degerlendirildikten sonra, Cumhuriyet sonrası Sakarya'nın il stasü kazandıgı 1954 yılı öncesi ve sonrası olarak incelenerek, sayım dönemleri arasındaki gelisimi degerlendirilmistir. Bu asamalardan sonra, Sakarya'nın sahip oldugu nüfusun sosyal ve ekonomik özellikleri ortaya konulmaya çalısılmıstır. Nüfusun egitim durumu, yas ve cinsiyet yapıları degerlendirilmis, Sakarya'nın ekonomik yapısını ortaya koyabilmek amacıyla sahadaki çalısma çagı nüfusun sektörel dagılım incelenerek, nüfusun hangi is kollarında çalıstıgı ve issiz nüfusun yapısı degerlendirilmistir. kinci bölümde, nüfus hareketliligin olusturan etmenler olan dogumlar, ölümler ve göçler ele alınmıstır. Bu bölümde sahadaki nüfus artısında en çok göçler konusu ön plana çıkmıstır. Gelen nüfusun miktarı ve geldikleri iller tespit edilerek sahanın nüfus çekmesini saglayan etkenler ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Our research area Sakarya takes part in Çatalca-Kocaeli Section of Marmara Region. It is surrounded with; in the north Blacksea, east Düzce, Bolu, south Bilecik,Bursa and west Kocaeli. The city which has an old history becomes a county in 1954. since that time to 2000 Sakarya trebled its population parallel with the increase in Turkey's population. The main aim of this study is to assess Sakarya as a model which can show the changes in population of Turkey. Both numerical characteristics and social-economical characteristics were assessed together. The change in population was analysed at fist part as before republic and after republic.First the characteriistics of population before republic was assessed. Then the growth between celsuses in after republic period was assessed by analysing Sakarya as before 1954 and after 1954.After these stages,social and economical characteristics of Sakarya's population presented.To present Skarya's economicalstructure, the working population's secturial diffuse analysed and in which sphere of action are they in determined.Non-working polpulation's structure assessed. Second part is about presenting the main effects, borns,deaths and immigrations, of population movement. At this part effects of immigration over the increase of population was processed. To show the effects of immigration, the incoming population and where they came identified.