Resmi ve özel ilköğretim okullarında örgütsel zeka düzeylerine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri sakarya ili örneği
The opinions of the leaders and the teachers related to the level of the organizational intelligence in public and private primary schools
  1. Tez No: 210663
  2. Yazar: ÖZLEM EKİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN TİTREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ögretmen ve yöneticilerin görüslerine göre, devlet ve özel ilkögretim okullarında örgütsel zekanın ne düzeyde gerçeklestigini belirlemek amacıyla yapılan bu arastırmada, Sakarya il merkezindeki resmi ilkögretim okullarında çalısan 380, özel ilkögretim okullarında çalısan 119 ögretmenin görüsleri alınmıstır. Arastırma verileri, Karl Albrecht tarafından gelistirilen, ?Örgütsel Zekanın Boyutları Ölçegi? den uyarlanan, ?lkögretim Okullarının Örgütsel Zeka Düzeyleri Ölçegi? kullanılarak toplanmıstır. Arastırma sonunda, boyutların ortalama puanlarına göre resmi okul isgörenleri ile özel okul isgörenlerinin görüsleri arasındaki anlamlı farklardan hareketle, stratejik vizyon, paylasılan kader, degisime istekli olma, içtenlik, güçbirligi ve uygunluk, bilgiyi etkili kullanma, performans baskısı boyutlarında degerlendirilen örgütsel zeka düzeylerinin özel okullarda resmi okullara oranla çok daha iyi oldugu belirlenmistir. Okuldaki pozisyon degiskenine göre örgütsel zekanın paylasılan kader boyutu hariç tüm boyutlarında anlamlı farkın oldugu saptanmıstır. Okul yöneticilerinin, ögretmenlere göre daha olumlu düsündükleri görülmüstür. Cinsiyet degiskenin isgörenlerin örgütsel zeka algısında bir etkisi olmadıgı saptanmıstır. Egitim durumu degiskenine göre örgütsel zeka algısına bakıldıgında, egitim durumu yükseldikçe olumlu görüs belirtme düzeyinin düstügü saptanmıstır. 21 yıl ve üstü kıdeme sahip olan çalısanların diger çalısanlara oranla örgütsel zekanın tüm boyutlarında olumlu görüs sergiledikleri görülmüstür. Okullarının yönetim tarzının demokratik oldugunu düsünen isgörenlerin, yönetim tarzının otoriter ve serbestçi oldugunu düsünen isgörenlere göre, örgütsel zekanın tüm boyutlarını daha olumlu algıladıkları saptanmıstır. Yasamlarının büyük bir bölümünü Güneydogu Anadolu Bölgesinde geçiren isgörenler, diger bölgelerde geçirenlere göre örgütsel zekanın tüm boyutlarını daha olumlu algılamıslardır.
Özet (Çeviri)
In this research conducted with the objective of determining to what extent organisational intelligence has been achieved in public and private primary education schools according to teachers and managers, 380 teachers and managers employed in the public primary education schools and 119 teachers and managers in the private primary education schools in the centrum of Sakarya were asked to express their opinions on learning organisation. Data of the research has been gathered through the ?Organisational Intelligence in Primary Education Schools Questionnaire? adapted from ?Dimensions of the Organizational Intelligence Questionnaire? developed by Karl Albrecht At the end of the research, it has been concluded that the performances of private primary education schools have been better than those of public primary education schools from the aspect of organisational Intelligence evaluated in the dimensions of strategic vision, shared fate, appetite for change, heart, alignment and congruence, klowledge deployment and performance pressure on the basis of meaningful differences between the opinions of public primary education schools and private primary education institions according to the mean points of dimensions. It has been conducted that there is a significant difference between all dimensions organizational intelligence apart from the shared fate dimension of organizational intelligence according to the variable of position at school. I has been viewed that school directors has more positive opinion by comparison with the teachers. It has been conducted that variable of sex has no effect on workers perceptions of organizational intelligence. Studying on the perception of organizational intelligence relating to the level of education, the higher the level of education is, the lower the level of positive opinion is. It has been found out that comparing with the other workers; teachers with 21 year and more experience of teaching have expressed more positive opinion in all dimensions of organizational intelligence. It has been conducted that the workers thinking that their school?s management style is democratic has more positive opinion of organizational intelligence in all dimensions in comparison with the ones with view their school?s management style is autocratic. The workers spending most of their lives in southeastern region of Anatolia has more positive opinion of organizational intelligence in all dimensions by comparison with the ones spending their lives in others regions of it.