Resmi-Özel İlköğretim okullarında görev yapan Okul müdürlerinin yaşadıkları örgütsel stres ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki (Pendik örneği)
The relation between organizational stress and organizational commitment of school principals which work in Public and Private Primary Schools (Pendik sample)
- Tez No: 323267
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma hayatında gerek örgütsel, gerekse bireysel düzeyde strese yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler yöneticileri olumsuz etkileyerek fiziksel ve zihinsel olarak zorlanmalarına sebep olmaktadır. Yöneticilerin işte başarılı olmaları için söz konusu faktörlerin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle strese sebep olan kaynakların belirlenmesi gerekir.Eğitimde verimliliğin ve etkinliğin arttırılması için, okulların başında bulunan okul müdürlerinin örgütsel stres kaynaklarının ve örgütsel bağlılık seviyelerinin bilinmesi, eğitim kurumlarının amaçlarıyla kişilerin amaçlarının örtüşmesi önem taşımaktadır.Bu araştırmanın amacı İstanbul ili Pendik ilçesindeki resmi-özel ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin yaşamış oldukları örgütsel stres kaynakları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin örgütsel stres kaynakları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki ortaya çıkarılmıştır.Araştırma, 2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 65 ilköğretim okulunda görev yapan 60 okul müdürüne ulaşılarak yürütülmüştür.Araştırmada okul müdürlerinin yaşamış oldukları örgütsel stres kaynaklarını ölçmek için Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği (Pehlivan,1995), örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Örgütsel Bağlılık Ölçeği (Allen, Meyer, 1990) kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bulguların analizinde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmış, ayrıca gruplararası farkı belirlemede, Kruskal Wallis-H Testi; hangi gruplar arasında farklılık olduğunu belirlemede Mann Whitney-U Testi, gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several factors that result in stress in both organizational and individual level in professional life. These factors affect administrators negative and cause physical and mental strain. For the administrators be successful in their job, the negative effects of these factors should be minimized. In order to achieve this, first the sources of stress should be determined.For increasing productivity and efficiency in education; understanding organizational stress sources and organizational commitment levels of school principals, and the compatibility of the goals of educational institutions and persons are important.The aim of this research is to analyze the relation between organizational stress sources and organizational commitment of the public and private primary schools? principals in İstanbul province Pendik district. For this reason the relation between organizational stress sources and organizational commitment of the primary school principals are revealed.The research is conducted by reaching 60 school principals that work in 65 primary schools which are affiliated with İstanbul, PendikProvincial Directorate of National Educationin 2011/2012 academic year.In this research, for measuring school principal?s organizational stress sources Organizational Stress Sources Scale (Pehlivan, 1995) and for measuring organizational commitments Organizational Commitment Scale (Allen, Meyer, 1990) are used.The data gathered from this research is analyzed and interpreted by using software called SPSS 15.0. In analyze of the findings, frequency and percentage distributions are used. Moreover, in determining intergroup differences, Kruskal Wallis-H Test, in identifying the groups those differences occur between, Mann Whitney-u Test, in determining the relation between groups, Spearman Correlation Analyze are used.