Cami-i Kasas -dil incelemesi-
Cami-i kasas -language study-
  1. Tez No: 210674
  2. Yazar: HASAN SEVBAN KAPDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
CÀmi-i Kasas, Fazlî'nin 17. yüzyılda kaleme alınan manzum bir siyer kitabıdır. Çalısmamızda bu eserin, Eski Anadolu Türkçesi ile Osmanlı Türkçesi dil özelliklerini gösteren bir geçis dönemi eseri oldugunu göstermeyi amaçladık. Bu eserle ilgili yaptıgımız çalısmayı su baslıklar altında gerçeklestirdik: Metnin transkripsiyon alfabesi ile yazılması, Günümüz Türkiye Türkçesine Aktarımı, Ses Bilgisi, Sekil Bilgisi ve mlâ. Bu çalısmamızda eserin daha çok Türk dilinin hangi dönemini yansıttıgını tespit amacıyla, metnin ses ve sekil özelliklerinden örnekler vermeye çalıstık. Bir baska ifadeyle, bu kitabın Eski Anadolu Türkçesi ile Osmanlı Türkçesi arasında bir geçis dönemi eseri oldugunu, dil özelliklerinin kullanım sıklıgını tesbit etmek suretiyle göstermeye gayret ettik. Sonuç olarak, Fazlî'nin Câmi-i Kasas adlı bu eserinin Eski Anadolu Türkçesi ve Osmanlı Türkçesinin fonetik ve morfololik özelliklerine sahip bir geçis dönemi eseri oldugu yargısına vardık.
Özet (Çeviri)
Cami-i Kasas is a handwritten manuscript book written in verse by Fazli. In this our study, we tried to show that this book is a transition period work reflecting the language characteristic of Old Anatolian Turkish and Otoman Turkish. We studied the subject relating to this work of art under those titles: The text of transcription, the translation to Modern Turkish, Phonetics, Morphology, and Spelling. With this our study, in order to determine reflecting more which period of Turkic language we tried to give the examples of phonetic and morphologic characters. In other words, we endeavored to demonstrate that this book is a transition period between Old Anatolian Turkish and Ottoman work by giving the frequency of using language characteristic. In conclusion, we came to this result that Fazli?s book, named as Cami-i Kasas, is a transition period work having the language characteristic of Old Anatolian and Otoman Turkish.