400 numaralı tapu tahrir defterine göre şimontornya livası (transkripsiyon ve değerlendirme)
Simontornya prevince according to the tapu tahrir dafter,numbered 400 (transcription and analyze)
  1. Tez No: 210676
  2. Yazar: ŞULİYE ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Osmanoğulları Beyliği 13.yy'ın sonlarında kurulmuş küçük bir beylikti. Yaptığı fetihler sonunda kısa zamanda sınırlarını genişletti. Coğrafı konum itibariyle Balkanlara yakın olması Osmanlı Devletini Balkanlara yöneltti. Osmanlı Devleti fethettiği yerlerde iskan politikası izleyerek fethettiği yerlere yerleşti. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Balkanlar üzerine fetihler devam etti. Fethedilen yerlerde Türk yönetim sistemi uygulanmaya çalışılmıştır. Balkan topraklarında bulunan Macaristan toprakları, Avrupa içlerine kadar uzanmak isteyen Osmanlı Devleti ile karşılaşmıştır. Kanuni döneminde Macaristan topraklarının önemli bir kısmı ele geçirildi. Kanuni Macaristan'da Türk yönetim sistemini uygularken, uygulanan sistemi tapu tahrir defterlerine kaydettirmiştir. Bu defterler sayesinde halkın nüfusunu, ekonomik yapısını, idari sistemi hakkında bilgi edinme imkanı bulmaktayız. Araştırmamız Macaristan toprakları üzerinde bulunan Şimontornya Livasına ait 400 numaralı tapu tahrir defteridir. 400 numaralı tapu tahrir defterine göre Şimontornya Livasının 1 kaza 3 nahiyesi bulunmaktadır. Bu kaza ve nahiyeler Şimontornya, Endrik, Aynavar ve Ozara'dır. Bu kaza ve nahiyelere ait köy ve mezralar bulunmaktadır. Kaza ve nahiyelerde halk genelde fakir olmakla birlikte tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Tarımsal ürünler içerisinde en fazla buğday üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Princability was a small princability which was established at the end of the 13th centruies. It extended its boards in a short time in the aftermath of conquering. Due to its geographical location, being near the Balkans directed Ottoman towards the Balkans. Ottoman Empire by following the settling politic enforced its settlement in these places. In Kanuni Sultan Suleyman term by enhancing the campaigns over the Balkans, a huge part of the Balkans was taken. The Turk Managament System was tried to apply in taken(these) places. Hungary was located in the Balkans. Wishing to progress till inside of Europe, The Ottoman Goverment came face to face with Hungary continuously. In Kanuni Sultan Suleyman term, a large part of Hungary was come by. The Ottoman Goverment also applied its own system in this region. It took the system that it applied down into the converting tahrir daftar. Thanks to the these daftar, it had the possibility to learn the population of the public, the type of its economy and its managament system. Our research is about the 400 numbered title-deed analysis notebook, belonging to Simantanya Liva on Hungarian lands. According to the 400 numbered title-deed analysis notebook, Simantanya Liva has 1 region and 3 townships. These townships and region are the entring, Şimontornya, Aynavar, Ozara and Endrik townships. There are villages and arable fields attached to these townships. In the region and in the townships the public is poor, together with that They struggle with agricultural products and animal-husbandry. Among the agricultural products, the wheat is the most produced.