Dürerü'l-Hükkâm Şerhi Mecelleti'l-Ahkâm 1-63 maddeleri:Metin ve inceleme
Texture and the analysis of 1st 63rd points: In Dürerü?l-Hükkâm Şerhi Mecelleti?l-Ahkam
- Tez No: 210678
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURTEZA BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yılları ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında yaşamış olan Ali Haydar Efendi, yakın tarihimizde İslam hukuku alanında önemli eserler vermiştir. Türk hukuk tarihini daha iyi anlamlandırma çabasında bu geçiş sürecinin ürünlerinden Dürerü'l-Hükkâm Şerhi Mecelleti'l-Ahkâm Mecelle üzerine yazılmış ve Mecelle'nin değinmediği Hukuksal alanları tamamlamayı hedeflemiş olduğundan kıymete haiz bir kaynaktır. Bu tez, bu öneme binaen hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşmakta olan tezin, birinci bölümünde müellifin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler, ikinci bölümde ise Dürerü'l-Hükkâm'ın Kavâid-i Külliye bölümündeki 1-63 maddelerde müellifin istifade ettiği kaynaklara yönelik bilgiler yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde; Tezin ana konusunu oluşturan Dürerü'l- Hükkâm'ın 1-63. maddeleri üzerine hazırlanmış olan latinize çalışması yer almaktadır. Tezin hazırlanması esnasında Mecelle'nin maddeleri derli toplu olarak zikredilmişse olduğu gibi bırakılmış, zikredilmediyse [ ] ibaresi içinde kaideler ek olarak tarafımızdan yazılmıştır. Metnin aslına sadık kalınmaya özen gösterilmiş, günümüz Türkçesinde kullanılan kelimeler, bugünkü telaffuzlarıyla verilirken; kullanılmayan kelimeler dönemlerine ait oldukları şekilde muhafaza edilmeye özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Haydar Efendi who lived in the last era of the Ottoman Empire and the first years of the Turkish Republic produced significant works in the field of Islamic law. Dürerü?l-Hükkâm Şerhi is a work of the era in which many studies were made on history of Turkish law and it is written as an explanation for Mecelleti?l-Ahkam. Since it aims to complete the literature on the issues of law which are not mentioned in Mecelle, the Dürerü?l-Hükkâm Şerhi Mecelleti?l-Ahkâm has an important role. The thesis consists of three parts. The first includes information about the life and the works of the author. The second part gives information about the resources which the author made use of while analyzing the 1st ? 63rd points in Kavaid-I Külliya part of Dürerü?l-Hükkâm. The third and the last part includes the latinization of 1st ? 63rd, which make up the main theme of the thesis. The points of Mecelle which are mentioned in Dürerü?l-Hükkâm are kept as they appear in the original work whereas the points which are not mentioned are indicated in square brackets [ ] and these points are added by the author of the thesis. In the preparation process of the thesis, special effort was made to be loyal to the original work. The words which exist in modern Turkish are given with their modern pronunciation, and old words are kept as they are used in the era of the book.