Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde işletmelerin sosyal sorumluluğu
Social responsibilities of enterprizes of the sustainable
  1. Tez No: 210679
  2. Yazar: AYLİN MARMARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma kavramı yeni bir olgudur. Bu yaklasım kinci Dünya Savası'ndan günümüze kadar hakim olan ekonomik kalkınmanın hızlandırılması, issizligin önlenmesi ve enflasyonun kontrol altına alınması refah ölçütlerini dogal çevre, sosyal ve beseri kaynaklar ile degistirmektedir. Bu çalısmanın arastırma problemi, sürdürülebilir kalkınma kavramına uluslararası söylemlerde verilen önemin uygulamada ne ölçüde gerçeklestirildigi olarak ifade edilebilir. Bu baglamda bu çalısmanın amaçlarını su sekilde ifade etmek mümkündür: a) Sürdürülebilir kalkınma kavramı uluslararası platformda nasıl yer almıstır? Günümüze kadar uygulanan ekonomi politikaları yetersiz mi görülmüstür? Sürdürülebilir kalkınma kavramına neden ihtiyaç duyulmustur? b) Sürdürülebilir kalkınma yaklasımı çerçevesinde isletmeler ne ölçüde sosyal sorumluluk üstlenmektedirler? Bu sorulara cevap aranırken, sürdürülebilir kalkınma kavramının tanımı, tarihçesi, uluslarası platformdaki yeri ?arastırma yöntemi? olarak incelenmistir. Ayrıca, sürdürülebilir kalkınma yaklasımı çerçevesinde isletmelerin ne ölçüde sosyal sorumluluk üstlendikleri ve Dünyadan ve Türkiye'den örnekler verilerek ?örnek olay? olarak incelenmistir. Bu çerçevede yapılan çalısma sonucunda, sürdürülebilir kalkınma kavramının 3 temel boyutu olan sosyal, ekonomik ve çevresel boyutu isletmelerin sosyal hedefleri arasında yer alması görüsüne ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The concept of Sustainable Development is a new fact. This approach changes the prosperity criterias which are dominated from the II. World War like hastening the economical development, preventing idleness and controling inflation with natural environment, social and human resources. Research problem of this study can be declared is given importance to the concept of sustainable development how realize practically. In this context, it is possible to express the aims of this study as below: a) How did the concept of sustainable development take place in the international platform were the executed economical policies until today considered isufficent? Why the concept of sustainable development is needed? b) How much social responsibility take the enterprizes within the terms of sustainable development? By the time searching answers to this questions the definition, short history and the place in international platform of the concept of sustainable development is examined as research method. Further more, how much social responsibility take the enterprizes within the terms of sustainable development is examined with case studies from Turkey and the world. As a result of this study, attained vision is that the 3 main dimensions of the concept sustainable development-social, economical and the enviromental dimensions is needed tu take place within the social targets of enterprizes.