Geleceğin teknolojileri ülke stratejisini nasıl yönlendirmelidir
How the strategy of the country should be lead by the emerging technologies.
- Tez No: 210694
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
1800'lü yıllarda buharlı makineler teknolojisi ile baslayan ve bunu takip eden diger teknoloji devrimleri, uygarlıgın gelismesine hız ve yön vermislerdir. Bu teknolojileri kendilerine uyarlayabilen ülkeler ise sürekli olarak dünya üzerinde her konuda söz sahibi konumunda olmuslardır. ?Türkiye Cumhuriyeti birinci seviyede gelismis ülke statüsünü hiçbir zaman kazanamayacak mı?? sorusunu sürekli olarak kendime sormakta iken karsıma çıkan Nanoteknoloji konu baslıgı beni cevabını aramakta oldugum soru ile ilgili olarak oldukça heyecanlandırmıstır. Nanoteknolojiye stratejik yaklasım konusunu arastırırken, basta bu konunun gerçekten ne seviyede önemli olabilecegi hakkında ikna olup, sonra da nanoteknoloji konusunda ilerleme kaydetmis ülkelere yönelik devlet yapısı, üniversiteler ve özel sektörün yaklasımlarını, ülkemizin nanoteknoloji konusunda gelmis oldugu seviyeyi ve gelismis ülkeleri yakalayabilmek adına neler yapılması gerektigine dair stratejilerini incelemeye çalıstım. Usul olarak ise, bu konu üzerine ülkemizde çıkan kitapları okuyarak, aylık yayımlanan dokümanları inceleyerek, üniversitelerimizde konu ile ilgili ögretim elemanları ve arastırma görevlileri ile görüserek ve internette konu ile ilgili resmi sayfalardan faydalanarak tezimi tamamladım.
Özet (Çeviri)
Starting at the 19?th century the steamed machines and following technology revolutions are always directed the progress of the civilization. Meanwhile the countries which could follow these technologies, become dominating the subjects on the world. The question of ? Isn?t Republic of Turkey going to win this status ever?? was always in my mind. When I met the subject of Nano Technology which exited me so much. I convinced myself about the importance of the subject first, while I was researching the ?Strategic Approach to the Nano Technology? after then I worked on the strategic approaches of the universities, governments and the commercial companies. For the work issue I tried the to follow the public documentations, books which published in our country and tried to reach and have a conversations with the people who related to this subject in our universities and completed my study.