Erken dönem osmanlı cami mimarisinin cephe kuruluşları ve 15. yüzyıl İstanbul cami mimarisine etkileri
The façade constitutions of early period Ottoman mosque architecture and its influence to the 15th century Istanbul mosque architecture
  1. Tez No: 210707
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT BOZCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL CANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Mimarlık, Sanat Tarihi, Crafts, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
15. yüzyıl İstanbul camilerine gelindiğinde ise; bunların genel özellikleri itibariyle Erken Dönem Osmanlı camilerini takip eden yapılar olduğu söylenebilir. Erken Dönem Osmanlı cami mimarisinin cephe kuruluşlarında karşımıza çıkan unsurları, 15. yüzyıl İstanbul camilerinin cephe kuruluşlarında da görmekteyiz. Ancak, 15. yüzyıl İstanbul camilerinin cephe kuruluşları, birkaç istisna dışında, tüm yapıları kapsayan bir üslûp birliği içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde, tüm yapıların cephe kuruluşlarında, mihrap ekseni üzerinde dışa taşkın bir cümle kapısı ve cümle kapısını merkez alan bir simetriyle cephe yüzeyine yerleştirilmiş pencere açıklıkları ve mihrabiyeler bulunur. Yine tüm yapılarda, cephe kuruluşları son cemaat yeri ve minareyle birlikte ele alınmıştır. 15. yüzyıl İstanbul camilerinin cephe kuruluşlarında karşımıza çıkan unsur ve uygulamalar, Erken Dönem Osmanlı cami mimarisinde mevcut olan unsur ve uygulamalar arasından seçilmiş ve yeniden yorumlanarak cephe kuruluşlarının meydana getirilmesinde kullanılmıştır. Sonuç olarak; 15. yüzyıl İstanbul camilerinin, cephe kuruluşları açısından, Erken Dönem Osmanlı cami mimarisinden etkiler aldığı ve onu takip eden bir mimari anlayışla gerçekleştirildiği rahatlıkla söylenebilir. Ancak, bu yapıların cephe kuruluşlarının gerçekleştirilmesinde kullanılan unsur ve uygulamaların erken dönemde kullanılanlar arasından elemine edilip yeniden yorumlanması ve tüm yapıları kapsayan bir üslûp birliğinin varlığı, 15. yüzyıl İstanbul camilerinin cephe kuruluşlarında hâkim olan mimari anlayışın, Erken Dönem Osmanlı mimarisinden daha gelişmiş ve daha ileri olduğunun açık bir kanıtıdır. Anahtar kelimler: Osmanlı ? Mimari ? Erken Dönem ? İstanbul ? Cami ? Cephe
Özet (Çeviri)
(The Façade Constitutions of Early Period Ottoman Mosque Architecture and Its Influence to the 15th Century Istanbul Mosque Architecture) In nearly all periods of the Anatolian Turkish Architecture, the entrance façades of buildings were emphasized with various ways. Especially, in the Anatolian Seljuk period, entrance façade with monumental taçkapı represents entire building. Also in the Early Period Ottoman mosque architecture, the one of the most important parts of buildings is entrance façade. The son cemaat yeri, which was included to construction programme in this period, obtained to carry façade architecture to high levels. Cümle kapısı, windows, mihrabiye, şahniş and son cemaat yeri are components which are seen in entrance façades of the Early Period Ottoman mosques. Although these components are applied to façade surface with similar shapes in different buildings, they are decorated and built with various and different techniques and materials. In the Early Period Ottoman mosque architecture, buildings are divided into two groups in terms of their façade construction. First group is constituted by the buildings which have a deep eyvan on façade surface over the mihrap axis. At the buildings in second group, façade surface is flat along façade wall. Second group can be divided into two sub-groups: The buildings which have a cümle kapısı that overflowed from façade wall and the buildings which have a cümle kapısı that have same thickness with façade wall. In the Early Period Ottoman mosque architecture, including of son cemaat yeri to the construction programme causes different necessities and applications in façade constitutions. Therefore, it will be appropriate to divide again the period?s buildings as the ones which have son cemaat yeri and which have not. The Early XI Period Ottoman mosques which have not son cemaat yeri, besides the number of them is less, are closer to the Anatolian Seljuk architectural tradition. When it comes to the 15th century Istanbul mosques; it can say that they are the buildings which follow the Early Period Ottoman mosques with their general properties. We determine the same components both in the Early Period Ottoman mosques and the 15th century Istanbul mosques. But, except a few exceptions, façade constitutions of 15th century Istanbul mosques were built with same architectural style. In this period, there are cümle kapısı over the mihrap axis and symmetrically located windows and mihrabiyes on the surface on façades in all buildings. Again in all buildings, façades built with son cemaat yeri and minare. And entrance façades of all buildings have a similar view. The components and the applications which we see on façades of 15th century Istanbul mosques were chosen through the components and the applications of Early Period Ottoman mosque architecture. And these were commented on with new styles for façade constitutions. Finally; we can easily say that the 15th century Istanbul mosques are under the influence of Early Period Ottoman mosque architecture and they were built with an architectural style which follows it in terms of their façade constitutions. But, the elimination and the re-creation of the items of early period façade architecture in façade constitutions of 15th century Istanbul mosques and the similarity of entrance façades of buildings prove that the architectural style of 15th century Istanbul mosques is much more advanced than the style of early period.