Kur'an kurslarında toplam kalite yönetimi (Samsun ve Sivas örneği)
Total quality management in Quran courses
  1. Tez No: 210709
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksel lisans tezi olarak hazırlanmıstır. ?Kur'an Kurslarında Toplam Kalite Yönetimi? baslıklı bu tez çalısması dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; arastırmanın problemi, amacı, önemi, denenceleri ve arastırma yöntemi, sayıtlıları ve sınırlılıkları ve son olarak da arastırmanın evren ve örneklemi üzerinde durulmustur. kinci bölümde; yönetim, kalite kavramları açıklandıktan sonra Toplam Kalite Yönetiminin temel ilke ve amaçları hakkında bilgi verilmistir. Üçüncü bölümde; Toplam Kalite Yönetiminin Kur'an Kurslarında nasıl uygulanabilecegine yönelik literatür olarak bilgi verilmistir. Dördüncü bölümde ise Sivas ve Samsun illerinde görev yapan 78 Kur'an Kursu ögreticisi ile yapılan anket sonucu elde edilen bulgular tablolar hâlinde gösterilmis ve yorumlanmıstır. Son olarak; arastırmadan çıkan sonuç ve arastırmaya baglı öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared at ?T.C. Cumhuriyet University? Institute of Social Sciences as a master thesis and named as ?Total Quality Management in Quran Courses? and consisted of four parts. The problem of research, its aims amd importance, research techniques and frameworks, and universal samples about the study are handled in the firs chapter. The second chapter is consisted with; the concept of management, quality, and the principles and aims of Total Quality Management. In the third chapter; How can apply the Total Quality Management to Quran Courses are explained with consult the relevant literature. In the fourth chapter; the results of the inquiry that made in Samsun and Sivas according to 78 Quran Courses Teachers are given by tables. At the last; the suggestions about the research and the results are handled.