Servet-i Fünun Dergisi (401-442. sayılar) (inceleme ve seçilmiş metinler)
Servet-i Fünun Magazine(issues 401 and 442) (studied and selected texts)
  1. Tez No: 210728
  2. Yazar: OKTAY ÜZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. YUNUS AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Servet-i Fünûn dergisi, edebiyat ve basın tarihimiz açısından önemli bir yere sahiptir. Bu önem, Servet-i Fünûn ve Fecr-i Âti edebi topluluğuna kucak açmasından kaynaklanmaktadır. Ülkelerin kalkınmasında süphesiz en önemli payın geçmislerini aydınlatmaktan geçtiğini bilmekteyiz. Kültür alanındaki kalkınmayı, ilerlemeyi sağlayabilmek için Servet-i Fünûn dergisinin ilgili sayılarındaki bu çalısma önemlidir. ?nceleme yaptığımız Servet-i Fünûn dergisi, 27 Mart 1891'den 25 Mayıs 1944'e kadar yayımlanmayı basarabilmistir. Yarım asra yakın macerası içinde dergicilik ve gazetecilik alanında yapmıs olduğu yeniliklerle, etrafında toplamıs olduğu topluluklarla daima kendisinden söz ettirmistir. Servet-i Fünûn dergisi, Ahmet ?hsan [Tokgöz] tarafından yayımlanmıstır. Dergi, getirmis olduğu yeniliklerle ilk dönemde -büyük ilgi uyandıran- resimli olarak basılan fen ve magazin dergisidir. Derginin içeriğini daha çok fen, tıp, moda ve Batı'daki yenilik ve gelismelerle ilgili yazılar olusturmaktadır. 1896 yılına kadar içeriğiyle bilim dergisi görünümündedir. Bu tarihten sonra yeni bir kimlik kazanmıs ve Edebiyat-ı Cedide adlı topluluğun yayın organı hâline gelmistir. 1910?1912 yılları arası Fecr-i Âti topluluğuna da kucak açmıstır. Bunların dısındaki dönemlerinde ise ?habercilik? unsuruyla gazete misyonunu da üstlenmistir. Çalısmamız bir tür fihrist özelliği tasımaktadır. Servet-i Fünûn dergisi ile ilgili arastırma yapacaklara kolaylık sağlamak amacıyla hazırlanan bu çalısmamız, derginin 401?442. sayılarını kapsamaktadır. Bu çalısma ile derginin ilgili sayılarının içeriğinin incelenmesi, sınıflandırılması ve çevirisiyle arastırmacıların istifadesine sunulması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The magazine of Servet-i Fünûn has got a important place in point of our history of literature and pres. This importance arise from opening arms to the community of Servet-i Fünûn and Fecr-i Âti. At the development of the countries, certainly we know that it has got an important share to illuminate their backgrounds. To provide the development and improvement in the area of culture, this study about of Servet-i Fünûn have great importance. Servet-i Fünûn wich we examined is achieved tobe published from 27 March 1891 to 25 may 1944. In it?s adventure of almost a half century it has been always talked about with it?s reforms in the area of magazine and newspaper, and with the crowds that has been comimg together around it. The magazine of Servet- Fünun, has been published by Ahmet ?hsan [Tokgöz]. The magazine, at it?s first periods, by it?s reforms ? arise a great interest- is a magazine of science and magazine which published with pictures. The contents of the magazine is formed mostly science, medicine, fashion and the written articles about developments and reforms in the west . It seemed as a science magazine until the year 1896 with it?s contets. After this date It has been gained a new identity and became the publishing organ of the community of Edebiyat-ı Cedide. Between the years of 1910- 1912 it has opened arms to the community of Fecr-i Âti. Except these periods, it has undertook the mission of newspeper with the element of ?messengery?. This s a kind of index study. This study, which has been preparedwith the aim of providing easiness to the people who will make searh about the magazine of Servet-i Fünûn, includes the 401.- 442. issues of the magazine. By the help of this study, it has been aimed to present the examination of contents, classification and translation of the interested issues of the magazine, to the benefit of investigators.