İbn-i haldun'un Kur'ân ve tefsir anlayışı
Ibn-i kaldun's conception of the Quran and tafsir
- Tez No: 210727
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalısmamız bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris kısmında müellifin hayatı, kisiligi, ilmi faaliyetleri ve düsünce yapısını ele aldık. Birinci bölümde ise arastırmamızın amacı olan bn-i Haldun'un tefsire ve Kur'ân ilimlerine bakısını inceledik. kinci bölümde iseonun eserlerinde Kur'ân ve sünnetin konumu,ayetleri yorumlama biçimi buna iliskin örnekler ve fikirlerinden faydalandıgı müfessirler yer verdik. Arastırmamızın sonucunda bn-i Haldun'un bir tarih felsefecisi, filozof, sosyolog ve bilim adamı oldugu kadar ayetlere yaptıgı özgün yorumlarla bir Kur'ân yorumcusu oldugunu da söyleyebiliriz. Özellikle farklı bir yorumlama yöntemi ile slam kültürüne bir ?sosyal tefsir? usûlü kazandırmıstır. bn-i Haldun gerek slam aleminde gerekse dünya düsünce tarihinde dönemine kadar hiçbir düsünür tarafından söylenmemis özgün fikirleri ile özel önemli bir yeri olan bir mütefekkirdir.
Özet (Çeviri)
Ibn Haldun is a great thinker, who has got an important place in the Islamic world and in the history of thought. His ideas that he put forward in his works are original and has got an incomparable place in their fields. The ideas defended by him were not said by any thinkers until his period. He benefited from all kinds of intellectual currents and founded the ?knowledge of Umran?, that is original from the angle of method and content. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction we handled the life, personality and scientific actions and thought structure of the author. In the first chapter we examined the view of Ibn Haldun on the significant subjects such as the Qur?anic commentary and Qur?anic sciences. In the second chapter we concentrated on his interpretation of some Qur?anic verses, his interpretation way and on the position of the Qur?an and Sunnah in his works. At the same time we gave examples of these interpretations and showed the commentators whose ideas he benefited from.