Gurerü'l-Ahbar (İnceleme-Metin-Dizin)
Gurerü'l-Ahbar (Transcripted and then grammer and index)
- Tez No: 210729
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN PAÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bugüne kadar Eski Anadolu Türkçesiyle ilgili pek çok eser incelenmis ve bu eserlerden hareketle dönemin dil ve gramer özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır. Biz de bu çalısmamızda, bugüne kadar yapılan diger çalısmalara bir katkı saglamak amacıyla Gurerü'l-Ahbâr isimli eseri incelemeyi uygun bulduk. nceledigimiz eser, 16. yüzyıla ait dinî içerikli bir nâsihatnâmedir. Osmanlı Türkçesinin baslangıç döneminde yazılmıs olan eser, Süleymaniye Kütüphanesinin Ayasofya bölümünde 001970 demirbas numarasıyla kayıtlıdır. Tamamlanma tarihi 980 (1572) olarak belirtilen eserin yazarıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Eserin Ahmet Seyhzâde isimli bir kisi tarafından istinsah edildigi anlasılmaktadır. Çalısma; Yazım özellikleri, Gramer, Metin, Dizin ve Arkaik Kelimeler olmak üzere bes kısımdan olusmaktadır. Çalısmamıza öncelikle Gurerü'l-Ahbâr isimli eserin yazı çevirimi yapılarak baslanmıs, bunu gramer ve dizin kısmının hazırlanması takip etmistir. Yaptıgımız incelemeler sonucunda Gurerü'l-Ahbâr isimli eserin, Eski Anadolu Türkçesinin karekteristik özelliklerini tasıdıgını ve sahip oldugu söz varlıgı açısından zengin bir eser oldugunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
There have been too many studies on the documents that are writtin in Old Anatolian Turkish Language. In these studies, the researchers tried to figure out the linguistic and gramatical proporties of that era. In this study, we tried to contribute to the researches done until now by examining the book named Gürerü?l- Ahbar. The book we a studied is a religious advisory book written in 16th century, the era when the Ottaman Turkish Laguage started to evolve. It is being stored in the Ayasofya Section of Süleymaniye Library with the registration number of 001970. Although it is clarified that this book was written in 1572, unfortunately we do not have any information about the author of the book. The book was reorganized by Ahmet Seyhzade. Our study about this book is composed of five different sections; editorial properities, grammer, main body, index and arkaik (old) words. At first, the book is transcripted and then grammer and index sections are prepared. In our studies, we reached the conclusions of, firstly this book named Gurerü?l- Ahbar contains the charactheristic features of the old Anatolian Turkish Language and secondly in a literature point of view it is a vert rich book.